Zamontowany zawór antyskażeniowy

Zawór zwrotny antyskażeniowy – jak działa i kiedy jest potrzebny?

Zawór zwrotny antyskażeniowy to urządzenie mechaniczne, które zapobiega przedostawaniu się zanieczyszczeń do sieci wodociągowej. W sytuacjach, w których ciśnienie wody w instalacji spada nagle, może dojść do przepływu zwrotnego, który pociąga za sobą zagrożenie dla jakości wody. Zawór antyskażeniowy blokuje przepływ wody w kierunku przeciwnym do przepływu normalnego, zapewniając ochronę przed zanieczyszczeniem.

Kiedy należy stosować zawór zwrotny antyskażeniowy?

Instalacja wodociągowa nowego budynku musi spełniać wymagania prawa budowlanego, w tym także normę PN-EN 1717, która określa wymagania dotyczące zabezpieczenia przed wtórnym zanieczyszczeniem wody. Zgodnie z nią, w instalacji wodociągowej wymagane jest stosowanie zaworów zwrotnych antyskażeniowych, które zabezpieczają przed cofaniem się wody w przypadku spadku ciśnienia. Ponadto, w każdym punkcie poboru wody pitnej, w celu zapewnienia jej jakości, zaleca się stosowanie zaworów antyskażeniowych.

Rodzaje zaworów zwrotnych antyskażeniowych

Istnieją różne rodzaje zaworów antyskażeniowych, a ich wybór zależy od charakterystyki instalacji wodociągowej. Wśród nich wymienić można m.in.:

  • Zawory BA – izolatory przepływów zwrotnych z możliwością nadzoru, posiadające trzy komory: górną, pośrednią i dolną. Wartości ciśnienia są ściśle określone.
  • Zawory CA – nieposiadające możliwości nadzoru, stosowane głównie w instalacjach grzewczych bez inhibitorów.
  • Zawory EA – stosowane w budynkach jednorodzinnych i mieszkaniowych, porównywalne do standardowych zaworów zwrotnych, ale posiadające specjalne króćce umożliwiające pobieranie próbek wody do badań. Są bardziej szczelne i niezawodne.
  • Zawory GA i BA – stosowane w budynkach wielorodzinnych i zakładach przemysłowych, umożliwiające bezpieczne zasilanie wody w różnych punktach instalacji.

Zawór antyzanieczyszczeniowy i zawór zwrotny – różnice

Zawór antyzanieczyszczeniowy oraz tradycyjny zawór zwrotny, choć spełniają podobne funkcje, różnią się od siebie przede wszystkim budową. Zawór zwrotny posiada na korpusie dwie wkręcone zaślepki, służące do kontroli jego pracy. Natomiast zawór antyzanieczyszczeniowy, oprócz elementów kontrolnych, musi być wyjątkowo niezawodny i trwały, aby zapobiec cofaniu się wody zanieczyszczonej do instalacji wodociągowej. Dlatego też zawory antyzanieczyszczeniowe są poddawane szerszym wymaganiom i kontrolom, a ich certyfikacja potwierdza spełnienie odpowiednich standardów technicznych.

zawór antyskarzeniowy.jpg

Gdzie zamontować zawór antyzanieczyszczeniowy?

W celu zapewnienia ochrony wody pitnej przed skażeniem, zawór antyzanieczyszczeniowy powinien być zamontowany w początkowym punkcie sieci wodociągowej wewnątrz budynku, tuż za wodomierzem, przy instalacji domowej. W przypadku złożonych instalacji, takich jak instalacja główna, hydrantowa lub zraszająca ogród, konieczne jest zastosowanie dodatkowych, oddzielnych zaworów antyzanieczyszczeniowych. Choć zawór ten działa automatycznie i nie wymaga regularnej obsługi, to raz w roku konieczne jest przeprowadzenie kontroli przez osobę z odpowiednimi uprawnieniami i kwalifikacjami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.