Elewacja z klinkieru

Elewacja z klinkieru – koszt, zastosowanie, wykonanie

Elewacja to wizytówka domu. Dla mieszkańców istotne jest, aby była ładna i długo zachowywała swoje walory estetyczne. Oczywiście ważne jest też to, aby została wykonana z materiałów, które będą nie tylko ładnie wyglądać, ale też chronić dom przed szkodliwymi czynnikami: deszczem, palącym słońcem, mrozem, wiatrem.

Materiały, z których zostanie wykonana elewacja budynku powinny dodatkowo zabezpieczać go przed destrukcyjnym działaniem zanieczyszczeń chemicznych, które zawiera zarówno powietrze, jak i woda deszczowa. Do wykonania elewacji można wykorzystać obecnie bardzo różne materiały. Jednym z nich są cegły i płytki klinkierowe.

Czym jest klinkier?

Klinkier to materiał stosowany w budownictwie od lat. Jest on jednym z najbardziej wytrzymałych, a jednocześnie naturalnych materiałów. Do produkcji klinkieru wykorzystywana jest bowiem glina. Wypala się ją w temperaturze ponad 1000 stopni Celsjusza. Tak wysoka temperatura wypalania pozwala uzyskać produkt o wyjątkowych właściwościach.

Klinkier jest mało nasiąkliwy, twardy, mrozoodporny i ognioodporny. Ma też doskonałe właściwości termoizolacyjne. Z czasem nie zmienia ani swojej barwy, ani wyglądu. W budownictwie znalazł on bardzo szerokie zastosowanie. Z klinkieru powstają nie tylko wspomniane już cegły i płytki, ale także dachówki i bruk.

Jakie cegły klinkierowe wybrać na elewację?

Cegły klinkierowe są materiałem, z którego powstają domy, ogrodzenia, obudowy kominków, kominy i parapety. Dzielą się one na pełne i drążone. Do produkcji obu rodzajów tych cegieł wykorzystywana jest ogniotrwała glina, która nie zawiera żadnych domieszek, w tym margla i pirytu.

W czasie procesu ich produkcji poddaje się procesowi wypalania. Dzięki temu powstaje wyrób, który jest odporny na ściskanie, trwały i szczelny. Cegły klinkierowe mogą zostać wykorzystane nie tylko na elewacje. Wznosi się z nich również ściany konstrukcyjnych. Cegły klinkierowe bardzo często stosuje się, remontując stare murowane czy drewniane domy. Docieplając domy także można wykorzystać cegłę klinkierową do wykonania zewnętrznej warstwy ściany. Jeszcze kilka lat temu cegła klinkierowa dostępna była w klasycznych odcieniach brązu i czerwieni.

Obecnie osoby, które chcą wykonać elewację budynku, ogrodzenie czy obudowę kominka z tego materiału, mają do wyboru także inne warianty kolorystyczne. Elewację czy inne obiekty można dzisiaj wykonać z cegły klinkierowej Terca. Cegły klinkierowe Terca dostępne są też w wielu innych kolorach. Cegły klinkierowe Terca to bardzo bogata oferta cegieł różniących się nie tylko kolorem, ale także fakturą.

Klienci mają do wyboru cegły klinkierowe Terca gładkie, szkliwione, strukturyzowane oraz spiekane. Wykonanie elewacji z cegły klinkierowej Terca to inwestycja na lata. Proponowana przez firmę Terca cegła klinkierowa doskonale sprawdza się na elewacje nie tylko budynków o tradycyjnej, ale także nowoczesnej architekturze.

Dostępna jest w bardzo różnych wymiarach, co pozwala na zrealizowanie bardzo różnych wizji architektonicznych. Co ważne cegły klinkierowe doskonale prezentują się w duecie z aluminium, stalą i szkłem. Cegła ta ma też wiele zalet – jakie one są, piszemy niżej.

Jakie są najważniejsze zalety klinkierowej elewacji?

Klinkier
Źródło: Wikipedia.pl

Zalety klinkierowej elewacji można wymieniać bardzo długo. Osoby, które zdecydowały się wykorzystać do wykonania elewacji cegłę klinkierową, mogą być pewne, że przetrwa ona przez bardzo wiele lat, zachowując swoje wszystkie walory estetyczne.

Elewacja wykonana z cegły klinkierowej będzie odporna na ścieranie i uderzenia. Do tego elewacja ta będzie odporna na działanie pleśni, kwasów oraz substancji chemicznych – benzyny, olejów, rozpuszczalników. Inne zalety klinkierowej elewacji to także to, że będzie ona niepalne oraz to, że pod wpływem światła nie zmieni swojego koloru. Dzięki temu, że dzisiaj na rynku dostępne są bardzo różne cegły klinkierowe, można uzyskać bardzo różnorodne ściany zewnętrzne. Uzupełnieniem cegieł klinkierowych są różnego rodzaju kształtki. Klinkieru bez kształtek raczej się nie wykorzystuje. Pozwalają one bowiem na uzyskanie bardzo ciekawych efektów.

Jaka jest alternatywa dla klinkierowych cegieł?

Ściany budynków można wykończyć nie tylko cegłą. Znakomicie do wykonania elewacji nadają się też płytki klinkierowe. Elewacje wykonane z płytek będą równie estetyczne, jak te z cegły klinkierowej. Płytki klinkierowe mają grubość od 8 do 20 mm. Dzięki temu można stosować je nie tylko w nowych, ale także w starych remontowanych domach.

Co ważne, można układać je na różnych podłożach jedynie na klej. Płytki klinkierowe można stosować nie tylko do wykonania elewacji. Jest to także świetny materiał do wykończenia tarasów i schodów zewnętrznych. Płytki z klinkieru można wykorzystać także w aranżacji wnętrz. Materiał te doskonale sprawdza się na przykład do wykończenia ścian kuchni w stylu rustykalnym.

Jakimi zasadami należy się kierować, murując z klinkieru?

Na powierzchni klinkieru mogą pojawić się nieestetyczne wykwity, ale będzie to wina błędów popełnionych podczas murowania, a nie materiału. Wystarczy zastosować 4 zasady, aby trudne do usunięcia białe wykwity nie pojawiły się na elewacji. Te 4 zasady to:

  1. Do murowania klinkieru należy używać wyłącznie odpowiedniej, specjalnie przeznaczonej do klinkieru zaprawy. Zaprawy te w swoim składzie nie mają wapnia. Wśród ich składników jest tras;
  2. Prace przeprowadzać w odpowiednich warunkach atmosferycznych. Prac nie należy wykonywać podczas deszczu i mrozu;
  3. Szczelnie wypełnić szczeliny między spoinami;
  4. Chronić świeżą elewację przed słońcem i deszczem.

Stosując te proste 4 zasady można mieć pewność, że da się uniknąć klinkieru bez wykwitów.

O czym pamiętać, zanim zacznie się budowa elewacji z klinkieru?

Aby mogła powstać elewacja z klinkieru bez żadnych przeszkód, zaleca się jednorazowe zakupienie wszystkich cegieł niezbędnych do jej wykonania. Partie, które mogą pochodzić z kolejnych dostaw mogą nieznacznie różnić się odcieniem.

Zamówione cegły po przywiezieniu na miejsce docelowe należy zabezpieczyć przed zabrudzeniem oraz przed opadami deszczu. Błędy, które zostaną popełnione podczas murowania, mogą okazać się trudne lub niemożliwe do usunięcie.

Do budowy z klinkieru krok pierwszy to znalezienie sprawdzonego wykonawcy, który na swoim koncie ma już wiele prac wykonanych z tego materiału, a dotychczasowi klienci mają o nim dobre opinie. Sprawdzona ekipa budowlana na pewno będzie stosować się do zasad dotyczących budowania z klinkieru. Zadba o wykonanie izolacji przeciwwilgociowej ( jej brak to jedna z przyczyn pojawiania się białych nalotów na elewacji), osłoni świeżo wykonany mur, a do prac montażowych wykorzysta wyłącznie gotową zaprawę do klinkieru.

Czy elewacja z klinkieru to luksus?

Klinkier jest obecnie jednym z bardziej popularnych materiałów elewacyjnych. Opinie o nim są naprawdę bardzo dobre. Wiele osób, które na taki krok, czyli na klinkierową elewację, obawia się jednak związanych z tym kosztów. Na pewno ceny cegieł czy płytek klinkierowych nie są niskie. Nie znaczy to jednak, że są ceny są tak wysokie, że na elewację z klinkieru stać jest tylko najbardziej zamożne osoby.

Kalkulując koszt wykonania elewacji należy wziąć pod uwagę także koszty związane z jej późniejszą eksploatacją. Zalety klinkieru sprawiają, że wykonana z niego elewacja przetrwa lata. Decydując się na ten krok, trzeba pamiętać, że wykonana z klinkieru elewacja praktycznie nie wymaga żadnych prac pielęgnacyjnych. Zabieg czyszczenia elewacji raczej nie będzie konieczny. Cegła czy płytki klinkierowe wraz z opadami deszczu oczyszczają się same. Większe zabrudzenia można usunąć zmywając elewację wodą z węża ogrodowego.

Elewacji klinkierowej nie trzeba impregnować, tak jak tej wykonanej z drewnianych desek elewacyjnych. Klinkieru nie trzeba też malować. W miejscach, które szczególnie narażone są na zabrudzenia stosuje się preparaty hydrofobowe. Dzięki nim czyszczenie elewacji w tych miejscach staje się łatwiejsze. Tylko w przypadku pojawienia się białych wykwitów trzeba będzie podjąć się czyszczenia elewacji klinkierowej. Naloty zmywa się wodą.

Cegły i płytki klinkierowe mają zastosowanie zarówno w tradycyjnym, jak i nowoczesnym budownictwie. Bardzo często materiały te wykorzystuje się do wykończenie elewacji domów jednorodzinnych oraz budynków użyteczności publicznej. Płytkami klinkierowymi zaleca się wykonywanie elewacji na ścianach dwuwarstwowych. W przypadku ścian trójwarstwowych materiałem, który sprawdzi się lepiej jest cegła klinkierowa.

Jeden komentarz

  1. Author

    Chciałem u siebie zrobić elewację z klinkieru ale cena odstrasza. Dodatkowo jest bardzo mały wybór kolorów… serio nie szło znaleźć czegoś, co by pasowało do reszty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.