Zawieszony telewizor na ścianie

Gdzie i na jakiej wysokości powiesić telewizor na ścianie?

Z biegiem czasu rola telewizora w naszych życiach się zmienia. Zawsze jednak ma on w naszych domach swoje miejsce. Pozostaje jednak kwestia tego, gdzie takie miejsce się znajduje? Możemy różnić się co do wybranych dla tv pomieszczeń, ale zasady umiejscowienia sprzętu się nie zmieniają.

Czy warto powiesić telewizor na ścianie?

Nasze telewizory rosną, podczas gdy mieszkania przeciwnie. Kryzys na rynku mieszkaniowym się pogłębia i coraz więcej osób wpada w lukę czynszową. Oznacza to, że systematycznie zmniejsza się metraż, na którym żyjemy. W tej sytuacji powieszenie telewizora na ścianie bywa nie wyborem, a wręcz koniecznością. Jakie są zalety takiego rozwiązania?

Powieszenie telewizora na ścianie pomaga zaoszczędzić miejsce. Zamiast zajmować miejsce na podłodze szafką RTV, pozostawiamy je wolne. Możemy umieścić w tym rejonie inny mebel. Dobrym rozwiązaniem jest też pozostawienie wolnego miejsca. Wizualnie powiększy to pokój.

Wiąże się to z kolejną zaletą, jaką jest łatwe utrzymanie porządku. Telewizor na ścianie oznacza brak dodatkowej szafki do odkurzania. Unikamy także plączących się kabli. Możemy wpuścić je w ścianę lub zaczepić o wieszak do telewizora.

Telewizor na ścianie to także oszczędność pieniędzy. Nie musimy kupować dodatkowych mebli. Nie ma już konieczności stawiania szafki RTV lub kupowania większej meblościanki. Najprostszy nawet wieszak do telewizora rozwiązuje te kwestie.

Jak powiesić telewizor na ścianie?

Jest kilka sposobów na to, by powiesić telewizor na ścianie. Jeśli zapytamy znajomych o porady, bez wątpienia nas nimi zasypią. Niektórzy decydują się nawet uwzględnić to zadanie już na etapie remontu. Wówczas telewizor można wpasować w panele umieszczone na ścianie. Jeśli jednak chcemy powiesić telewizor później, nic straconego.

Jak działa obrotowy uchwyt do telewizora?

Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest obrotowy uchwyt. Sprawdza się szczególnie w dużych pokojach. Wystarczy zamontować go na dobrej wysokości. To praktyczne i wygodne. Obrotowy uchwyt pozwala na zmianę położenia telewizora. Niezależnie od tego, w jakiej części pomieszczenia się znajdujemy, będziemy dobrze widzieć ekran.

Jak działa wieszak do telewizora?

Czy obrotowy uchwyt to jedyne rozwiązanie? Oczywiście, że nie. Jeśli nie mamy potrzeby zmiany położenia ekranu, wystarczy zwykły wieszak do telewizora. Często pozwala on także na montaż sprzętu w panele na ścianie. Dzięki niemu telewizor będzie wisiał stabilnie, pozostając w jednym miejscu.

Możemy zdecydować się więc na obrotowy uchwyt lub wieszak do telewizora. Zwróćmy jednak uwagę na trwałość i praktyczność. Sprzęt, na którym wisi telewizor, musi być solidny. Warto także, aby umożliwiał ukrycie lub wygodne zaczepienie kabli.

Gdzie powiesić telewizor w salonie?

Telewizor na ścianie
Źródło: Pixabay.com

Salon to pomieszczenie, w którym najczęściej umieszczamy telewizor. Nie bez przyczyny nazywamy go także bawialnią. To właśnie tu spędzamy najwięcej czasu i oddajemy się rozrywkom.

Aby prawidłowo umieścić telewizor w salonie, trzeba mieć na uwadze kilka rzeczy. Po pierwsze, nie powinno się wciskać go w kąt pomieszczenia. Najwygodniej będzie umieścić ekran w centralnej części pokoju. W ten sposób wszyscy domownicy będą mogli wygodnie z niego korzystać.

Należy natomiast uważać, by nie umieszczać telewizora naprzeciwko okna. Najlepiej wybrać ścianę prostopadłą do okna. Jeśli nie mamy takiej możliwości, warto zainwestować w panele blokujące światło słoneczne. W przeciwnym wypadku promienie będą odbijać się w ekranie, przeszkadzając w rozrywce.

Gdzie powiesić telewizor w sypialni?

Mówi się, że nie powinno się umieszczać telewizora w sypialni. Tak naprawdę jednak wszystko zależy od naszych potrzeb. Wiele osób lubi obejrzeć wieczorem serial w łóżku lub zacząć dzień od porannych wiadomości ze świata.

Na jakiej wysokości powiesić tv w sypialni? Przede wszystkim takiej, by dobrze oglądało się go z łóżka. Lepiej sprawdzi się tu obrotowy uchwyt niż wieszak do telewizora. Prawdopodobnie konieczne będzie ustawienie ekranu pod odpowiednim kątem.

Gdzie powiesić telewizor w kuchni?

Kuchnia to kolejne dobre miejsce na telewizor. Są domy, w których to właśnie tam spędza się najwięcej czasu. Tutaj jednak królują inne sprzęty. Telewizor jest tylko dodatkiem. Zwykle decydujemy się więc na mniej cali oraz bardziej dyskretne miejsce. Ekran znajdować się powinien na wysokości oczu osoby gotującej, tak by oglądanie było wygodne.

Jeśli kuchnia połączona jest z jadalnią, to mamy kolejne wyzwanie. Dla niektórych z nas posiłki to jedyny czas, gdy możemy coś w spokoju obejrzeć. Wówczas ważne jest także, by telewizor był dobrze widoczny z miejsca siedzącego.

Gdzie powiesić telewizor w pokoju dziecka?

W przypadku dzieci w wieku szkolnym i nastolatków telewizor ma wiele zadań. To nie tylko ekran, na którym oglądane są bajki i filmy. Często dochodzi do niego także konsola. Zapewnia ona rozrywkę, edukację i ruch, gdy nie można wyjść z domu. Umiejscowienie telewizora musi umożliwić to wszystko.

Przed telewizorem zostawmy więc miejsce. Pozwoli ono na granie w gry. Sesje mogą odbywać się w samotności lub przyjaciółmi. Obrotowy wieszak czy uchwyt do telewizora sprawdzą się tu doskonale. Dzięki temu zaoszczędzimy miejsce, które zająłby mebel. Jeśli wciąż nie wiemy, gdzie umieścić telewizor, nie bójmy się prosić dzieci o porady. Młodzi ludzie często są w stanie zaskoczyć nas swoją kreatywnością.

Gdzie powiesić telewizor w łazience?

Co ciekawe, wiele osób lubi oglądać telewizję podczas relaksu w wannie. Oglądanie seriali na komputerze podczas kąpieli jest niebezpieczne. Telefon też łatwo można w ten sposób zamoczyć lub zniszczyć. Obrotowy uchwyt natomiast rozwiązuje wszystkie te problemy. Jeśli zdecydujemy się na taki wieszak do telewizora, możemy w każdym momencie oglądać ulubione programy. Bez znaczenia jest to, czy bierzemy kąpiel, czy odbywamy sesję domowego SPA.

Jak zwykle ważne jest jednak także umiejscowienie ekranu. W łazience nie powinien on znajdować się zbyt wysoko. W tym pomieszczeniu rzadko będziemy oglądać tv na stojąco. Zwróćmy więc uwagę, by dobrze było widać ekran, leżąc w wannie.

Na jakiej wysokości powiesić tv?

Nieważne, w jakim pomieszczeniu montujemy telewizor. Zasada co do wysokości jest jedna i bardzo prosta. Dolna krawędź telewizora zawsze powinna znajdować się na wysokości naszego wzroku.

Jak więc dobrać odpowiednią wysokość? Przede wszystkim ustalmy, gdzie zazwyczaj będziemy siedzieć, oglądając telewizor. Następnie ustalmy, gdzie będzie przebiegać linia naszego wzroku. Właśnie na tej wysokości powinna znaleźć się dolna krawędź ekranu.

Jak dobrać rozmiar i rodzaj telewizora?

Inaczej jest w przypadku rozmiarów telewizora. Ilość cali zależna jest nie tylko od naszych potrzeb. Ważny jest także metraż oraz pomieszczenie, w którym telewizor będzie wisiał.

Duże telewizory sprawdzają się najlepiej w salonie. Jest to najczęściej największy pokój w domu. Tam zwykle w ekran patrzą wszyscy domownicy. Dobrze jest więc gdy można wygodnie go oglądać ze wszystkich miejsc siedzących w pomieszczeniu. Zazwyczaj optymalna wielkość to pomiędzy 65 a 75 cali.

Duży telewizor odnajdzie się także świetnie w pokoju nastolatka. Pamiętajmy, że będzie tam służył prawdopodobnie także do grania. Inaczej będzie w kuchni czy łazience. To specyficzne pomieszczenia, w których wystarczają zazwyczaj małe ekrany. Zwykle telewizor do 35 cali będzie wystarczający.

Jak zaaranżować przestrzeń wokół telewizora?

Jednak na powieszeniu telewizora nie koniec. Trzeba także pomyśleć o przestrzeni wokół. Dzięki temu pokój będzie wyglądał dobrze, a oglądanie będzie przyjemne.

Pierwszą kwestią jest estetyka. Wiszące kable to niezbyt estetyczny widok. Dlatego należy zaczepić je na uchwycie lub wpuścić w ścianę. Jeśli uważamy, że sam telewizor nie prezentuje się pięknie, są na to sposoby. Najprostszym z nich jest ukrycie go za zasłoną o modnym deseniu lub panelami.

Przestrzeń wokół telewizora powinna być maksymalnie prosta. Zbyt wiele szczegółów będzie odwracało uwagę od ekranu. Ograniczmy więc ozdoby w tej części pokoju. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy chcemy ukryć telewizor. Możemy powiesić go wśród obrazów. Wyłączony będzie udawał jedną z ozdób.

Ścianę za telewizorem warto pomalować na ciemny kolor. Dzięki temu oglądanie telewizji będzie przyjemniejsze. Jeżeli zdecydujemy się na półki, najlepiej jest je umieścić nad lub pod sprzętem. Warto przy tym zachować symetrię.

Telewizor to nasz niezastąpiony towarzysz od lat. Dostarcza rozrywki i uzbraja w informacje. Żeby wykorzystać jego potencjał, wystarczy powiesić go w odpowiednim miejscu.

Jeden komentarz

  1. Author

    Z tego, co wiem, najlepiej na około 100-110 cm od podłogi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.