Kobieta korzysta z zamontowanej klimatyzacji w domu

Jakie są średnie miesięczne koszty klimatyzacji w domu?

Z roku na rok klimatyzacja zyskuje na popularności. Kiedyś kojarzyła się z luksusem i mało kto mógł sobie na nią pozwolić. Dziś nikogo nie dziwi zakup takiego urządzenia. Sklepy z klimatyzacją, szczególnie w okresie letnim odnotowują szerokie zainteresowanie tego typu produktami. Znacznie podnoszą one komfort życia. Przyjemny chłód latem oraz możliwość ogrzewania zimą – brzmi kusząco. Klimatyzacja to z pewnością urządzenie warte zakupu. Co powstrzymuje wiele osób przed zakupem? Obawa o to, jak wysokie mogą być koszty eksploatacji. Czy naprawdę jest się czego bać? Spróbujemy oszacować, na jakie miesięczne koszty powinien być przygotowany użytkownik domowej klimatyzacji.

Inwestycja w klimatyzację

Zakup klimatyzacji to niemały wydatek na początek. Klimatyzatory domowe mają różne funkcje, więc warto wybrać model stosunkowo nowoczesny. Dzięki temu możemy zyskać urządzenie, które prócz chłodzenia, ogrzewa też pomieszczenie. Sklep z klimatyzacją oferuje modele energooszczędne oraz sterowane za pomocą wifi. Być może warto więc zapłacić więcej i cieszyć się różnymi udogodnieniami. Wybór producenta jest nie bez znaczenia. Renomowana marka to lepsza jakość i żywotność urządzenia. Montaż klimatyzacji też nierzadko wiąże się z dodatkowymi kosztami. Czasem niezbędny jest remont, na przykład malowanie ścian. Trudno więc dziwić się, że wiele osób zastanawia się, czy inwestycja ma sens. Szczególnie rosnące ceny prądu skłaniają do przemyśleń. 

Jakich kosztów można się spodziewać?

Zamiast spekulować, lepiej skupić się na faktach. Niestety, nie padną tutaj konkretne kwoty. Koszty klimatyzacji domowej to kwestia bardzo indywidualna. Zależą od wielu czynników. Przede wszystkim od modelu urządzenia. Klimatyzatory domowe mają różne moce, od których zależy pobór prądu. Istotny jest też fakt, ile godzin urządzenie pracuje. Chcąc więc odpowiedzieć na pytanie ile kosztuje miesięczne użytkowanie klimatyzacji, musimy odnieść się do własnych danych. Trzeba wiedzieć jakie jest średnie zużycie energii na godzinę oraz ile godzin w miesiącu klimatyzator pracuje. Dzięki temu liczbę godzin pracy w miesiącu pomnożymy przez liczbę kWh oraz cenę za jedną kWh w posiadanej przez nas taryfie. W ten sposób uzyskamy średnie koszty użytkowania, w odniesieniu do indywidualnego przypadku.

Jak zaoszczędzić na klimatyzacji?

Zależy Ci na tym, aby rachunki za pracę klimatyzatora były jak najniższe? To zupełnie zrozumiałe. Należy więc zadbać o to, aby obniżyć zużycie prądu. Oto pomysły jak można to zrobić:

  • wyłączaj urządzenie zawsze, gdy nie ma Cię w domu,
  • upewnij się, że klimatyzator pracuje przy zamkniętych oknach,
  • aplikacja mobilna to doskonałe narzędzie pomagające zaplanować czas pracy klimatyzacji,
  • w miarę możliwości uwzględniajmy taryfy dostawców energii (zazwyczaj około południa jest najtaniej),
  • ustawmy klimatyzator tak, aby meble lub inne urządzenia nie ograniczały jego pracy,
  • nie przesadzajmy z chłodzeniem. Temperatura około 22-25 stopni jest najzdrowsza dla człowieka,
  • starajmy się nie doprowadzać do dużych różnic między temperaturą powietrza na zewnątrz (maksymalna różnica to 6-10 stopni).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.