Remontowanie domu to duże przedsięwzięcie, powinniśmy mieć to na uwadze. Wiąże się on bowiem z różnymi wydatkami, planowanymi oraz nieplanowanymi. Dużo podczas remontu może się wydarzyć i nas zaskoczyć. Powinniśmy być na to przygotowani. Remont starego domu to o wiele większe wyzwanie, przede wszystkim logistyczne, niż remont mieszkania.
Jak więc zaplanować i poprowadzić remontowanie domu, aby wszystko było, jak należy?
Przy remoncie, a w szczególności przy remoncie gruntownym i generalnym, zależy nam przecież na widocznych i trwałych zmianach. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac powinniśmy się odpowiednio przygotować. Warto zadbać o sprawy logistyczne oraz organizacyjne z pewnym wyprzedzeniem.
Co zrobić, aby nie trzeba było powtarzać remontu co kilka lat?
Raczej nikt z nas nie ma ochoty, na co kilkumiesięczne remonty generalne. Każdemu zależy na trwałej konstrukcji, nieprzeciekającym układem kanalizacyjnym, czy też nieprzepuszczających wiatru oknach. Jedyne, co mamy ochotę zmieniać to wystrój wnętrz i dodatki, gdy nam się znudzą!
W jaki sposób wyremontować dom, aby efekt był zadowalający?
Zalety i wady remontu
Remont starego domu ma swoje dobre, jak i złe strony. Powinniśmy znać je wszystkie przed podjęciem jakichkolwiek decyzji.
Zalety:
Remont jest zwykle tańszy niż budowa nowego domu. Miejsce wokół domu jest już znane, wiemy, czy grozi np. zalaniem podczas powodzi. Z remontem domu zamiast stawianiem nowego wiąże się o wiele mniej formalności. Remont trwa o wiele krócej niż budowa nowego domu. W większości przypadków nie trzeba doprowadzać mediów, wody, kanalizacji, gazu, prądu, ponieważ to wszystko zostało już doprowadzone przy budowie.
Wady:
Remont w niektórych przypadkach może okazać się nieopłacalny. Trudniej jest przewidzieć efekt końcowy i możemy nie mieć możliwości zrobienia wszystkiego po naszej myśli, np. niektórych ścian nie wolno nam zburzyć. Może to zachwiać naszą koncepcję, ponieważ rozkład pomieszczeń nie będzie odpowiadał naszym oczekiwaniom.
Kiedy zacząć remont?
Prace renowacyjne często uzależnione są od warunków pogodowych. Wymiana okien, instalacji grzewczej, instalacji wodnej lub instalacji kanalizacyjnej warto przeprowadzić w okresie od wiosny do jesieni. Jeżeli chodzi zaś o prace związane z wykończeniem wnętrz, możemy przeprowadzić je w dowolnym momencie roku. Jednak najlepiej jakby były to miesiące ciepłe. Dlaczego? Dlatego, że chociażby farby na ścianach schną o wiele lepiej i nie musimy martwić się o dostającą się do wnętrza domu wilgoć.
Formalności — od tego zaczynamy
- Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac budowlano-remontowych jesteśmy zobowiązani zgłosić zamiar renowacji domu, gdy planujemy:
- ocieplenie ścian zewnętrznych,
- wymianę pokrycia dachu,
- wymianę okien dachowych,
- zmiany konstrukcyjne w kotłowni,
- malowanie elewacji,
- wymianę instalacji grzewczej.
Nie zgłoszenie planowanych prac renowacyjnych może nam bardzo uprzykrzyć i spowolnić pracę. Nie ważne czy chcemy wyremontować dom drewniany, czy murowany, jeśli w planach mamy zmiany podane od myślników powyżej, to musimy dopełnić formalności.
Poinformowanie odpowiednich organów o planowanym remoncie nie jest trudne.
Wniosek zgłoszeniowy powinien dotrzeć do starosty powiatu nie później niż w terminie 30 dni od planowanej daty rozpoczęcia remontu. Następnie czekamy na odpowiedź lub jej brak i w tym przypadku brak odpowiedzi jest dla nas zadowalającą informacją zwrotną. Jeżeli nie ma żadnych przeciwwskazań co do rozpoczęcia prac remontowych, to prawdopodobnie nie uzyskamy żadnego pisma od starostwa.
Martwić możemy się wówczas zacząć, gdy takie pismo dostaniemy. Najprawdopodobniej będzie to oznaczało brak zgody na wykonanie którychś z prac remontowych domu.
Koszty – Ile kosztuje remontowanie domu?
Musimy znać odpowiedź na to pytanie przed przystąpieniem do renowacji. Powinniśmy starannie zaplanować wydatki i mieć pewność, że na nic nam nie zbraknie podczas prac remontowych.
Całkowite, generalne remontowanie domu, a w szczególności starego domu, to bardzo wysokie koszty.
Wszystko zależy jednakże od skali całego remontu i od tego jakich materiałów będziemy używać. Wpływ na nasze koszty ma także wybór i zatrudnienie ekipy remontowej.
Nie da się przewidzieć dokładnych kosztów. Każda sytuacja i każdy remont jest inny.
Jednakże średni koszt remontu domu to około 100 tysięcy złotych. Oczywiście może to być mniej, ale może to być też o wiele więcej.
Co z wyposażeniem domu w trakcie remontu?
Jeśli chcemy, aby prace remontowe przebiegły sprawnie i bez zbędnych problemów powinniśmy z domu wynieść wszystkie rzeczy. Wszystkie meble, sprzęty, ozdoby. Jest to kwestia, która dla wielu osób jest trudna.
Najchętniej chcielibyśmy mieć swoje rzeczy przy sobie, jednak gdy na czas remontu mieszkamy u rodziny, bądź w jakimś mieszkanku nie mamy możliwości trzymania tam wszystkich rzeczy. Nawet jeśli na czas remontu mieszkamy w równie ogromnym domu, to pakowanie, rozpakowywanie swoich rzeczy w kółko jest bardzo męczące i niepotrzebne.
Pomysł pozostawienia swoich rzeczy na zewnątrz, nawet pod jakąś plandeką absolutnie nie wchodzi w grę. Nawet jeśli nasz remont zaplanowany jest na porę letnią, nie mamy pewności co do warunków atmosferycznych. Nasze rzeczy mogą się po prostu zniszczyć, chociażby od wilgoci. Mogą również zostać skradzione pozostawione same sobie na podwórku.
Najlepszym znanym jak dotychczas rozwiązaniem wydają się magazyny. Możemy wynająć sobie magazyn za odpowiednią opłatą i tak przechowywać nasz dobytek podczas remontu. Nie zniszczą się, nie zostaną skradzione i możemy nawet ich doglądać, kiedy tylko chcemy.
Jak zacząć? Podpowiadamy!
Zanim przystąpimy do jakichkolwiek prac remontowych, warto rozplanować kolejność prac.
Dzięki temu będziemy mogli sprawnie przeprowadzić prace remontowe. Z harmonogramem o wiele łatwiej będzie nam zapanować nad budżetem.
Prace rozpoczynamy od najpilniejszych i największych prac. Na koniec zostawiamy sobie drobne naprawy, które zrealizujemy sprawnie i szybko.
Jeśli mamy ustaloną datę rozpoczęcia remontu, to minimum dwa miesiące przed nią powinniśmy zadbać o zakupy.
Z reguły poważne remonty rozpoczyna się od wyburzania starych ścian i stawiania nowych. Następna w kolejności powinna być wymiana okien, zabudowy ewentualnych balkonów, prac przy instalacjach wodnych i kanalizacyjnych, naprawy lub wymianie podtynkowej instalacji elektrycznej oraz wymianie parapetów zewnętrznych.
Następnie, jeśli mamy w planach instalację ogrzewania podłogowego, to ją zakładamy. Wymieniamy rury ogrzewania centralnego, odnawiamy ściany i uzupełniamy braki w nich, jeśli takowe się pojawiły.
Gdy uporamy się już z gruntownymi pracami, a nasz dom jest już odnowiony od środka, możemy pójść dalej.
Tynkowanie ścian, montaż sufitów podwieszanych, szpachlowanie, szlifowanie itp. Na ogół po odnowieniu szkieletu domu przystępujemy do prac wewnętrznych, które „brudzą”.
W tym momencie większość fachowców i planów remontowych podpowiada nam, aby zająć się łazienką. Po wykończeniu w niej ścian i podług montujemy wannę lub brodzik, muszlę WC, zlew itp.
Następnie zajmujemy się gruntowaniem ścian, kładzeniem kafelek i fugowaniem. Malujemy sufity i ściany. Układamy podłogi, montujemy listwy przypodłogowe oraz drzwi. Tapetowanie i montaż zabudowy kuchennej oraz AGD zostawiamy na koniec.
Naprawiać czy wymieniać na nowe?
Jest to pytanie, które nieustannie zadają sobie osoby zajmujące się remontami starszych domów.
Pozbycie się problemu tanim kosztem brzmi sensownie przy i tak ogromnych już kosztach całkowitego remontu. Jednak, czy to aby na pewno dobre rozwiązanie?
Prowizoryczne naprawy, które tylko odwleką wymianę zepsutej części na nową, mogą zburzyć naszą wizję nowego lokum. Gdy decydujemy się na gruntowne remontowanie domu, to musimy być przygotowani na kilka dodatkowych, nieoczekiwanych wydatków.
Musimy zawrzeć je w naszym planie kosztów remontowych. Jak już zdecydowaliśmy się na tak ogromne przedsięwzięcie, to o wiele lepiej jest wymienić tą przeciekającą rurę na nową, aniżeli sklejać ją i związywać. Sklejenie jej pozwoli nam o niej zapomnieć na jakiś czas. Ale co gdy usterka się powiększy i ten oszczędny trik będzie nas kosztował np. zalaniem wodą całej podłogi.
Lepiej od razu wymienić uszkodzoną rurę? Nawet jeśli wiąże się to z dodatkowymi, nieoczekiwanymi kosztami? Czy lepiej ją naprawić i czekać, aż narobi szkody o wiele bardziej kosztowne niż jej wymiana?
Doraźne naprawy są dopuszczalne, gdy chodzi o niegroźne i małe usterki. Ubytek w posadzce, niedomykające się drzwi? Takie rzeczy można prowizorycznie naprawić i ewentualnie wymienić w przyszłości. Nie zagrażają one wyrządzeniem większych szkód.
Remont na raty czy raz a porządnie?
Nie da się ukryć, że renowacja całego domu, to bardzo czasochłonne i zazwyczaj kosztowne działanie. Wielu inwestorów woli podzielić je na kilka etapów i rozłożyć w czasie.
Zaletą takiej decyzji jest przede wszystkim możliwość finansowania prac remontowych z bieżących środków. Jeśli dobrze zarabiamy i zdecydujemy się na takie rozwiązanie, to nie będziemy musieli brać kredytu i się zadłużać. Kolejnym plusem jest to, że gdy podzielimy remontowanie domu na części i dobrze to zaplanujemy, to całkiem możliwe, że nie będziemy musieli się wyprowadzać. Wystarczy przenosić się z jednej części domu do drugiej i tak aż do zakończenia prac remontowych we wszystkich jego częściach.
Wadą tego sposobu działania jest wizja ciągle rozgrzebanego domu, w którym panuje chaos i nieład. Przy takich ciągnących się widokach łatwo jest się załamać i stracić chęci do dalszego remontowania domu. Najlepiej oczywiście patrzy się na efekt końcowy, a ten przy rozłożeniu prac w czasie wcale nie nadejdzie tak prędko.
Remont wraz z rozbudową
Rozbudowa domu, czyli wykonanie prac budowlano-remontowych mających na celu powiększenie istniejącego już budynku o dodatkowe pomieszczenie.
Można dobudować pokój, czy też go powiększyć, ale można także dobudować ogród zimowy, ganek, taras czy garaż. Przed rozpoczęciem prac powinniśmy zapoznać się z przepisami prawa budowlanego. Nie chcemy przecież zostać ukarani za samowolkę budowlaną.
Zanim zaczniemy rozbudowywać nasz dom, musimy również zwrócić uwagę na działkę, ponieważ planując rozbudowę domu, należy dysponować na niej odpowiednią ilością miejsca. Wszystkie wytyczne unormowane są prawnie.
Nie możemy także zapomnieć o doprowadzaniu do dobudowanej części domu różnych instalacji.
Jeśli jednak planuje mało inwazyjne prace, np. rozbudowę, czy też budowę tarasu albo werandy, warto skorzystać z gotowych projektów rozbudowy domu.
Najprzyjemniejsze na koniec
Po uporaniu się z trudami remontu generalnego naszego domu, czy też ewentualnych rozbudowach i przebudowach nadszedł czas na coś przyjemnego.
Wykańczanie i dekorowanie pomieszczeń. Gdy wszystkie brudne i mokre prace zostały już wykonane, a ekipa remontowa spakowała już swoje rzeczy, możemy przystąpić do dopieszczania naszych nowych czterech ścian. Podłogi położone, okna nie przepuszczają wiatru, drzwi zostały zamontowane i tapety już wyschły. Przystąpmy zatem do rozmieszczania mebli, kupowania dywanów i nowych wazoników.
Ważne, aby ozdabianie domu zostawić naprawdę na sam koniec. Wielu z nas nie może się już doczekać efektu końcowego i jak najszybciej chce poustawiać swoje dodatki. Jednak radzę się wstrzymać. Jeśli zbyt szybko przystąpimy do wprowadzania mebli i dodatków mogą się one ubrudzić, uszkodzić i najzwyczajniej w świecie zniszczyć.
Podsumowanie
Remontowanie domu to niewątpliwie duże przedsięwzięcie. Mimo wszystko nie aż tak duże, jak budowa całkiem nowego domu. Przed rozpoczęciem prac remontowych musimy pamiętać o stworzeniu planu działania. Powinniśmy wszystko logistycznie przemyśleć oraz podliczyć koszty.
Zastanowić się, czy chcemy wyremontować cały dom na raz, czy też robić to etapami. Jeśli wybierzemy pierwszą opcję zadbać o odpowiednie i bezpieczne przechowywanie naszych rzeczy ze środka domu. Jeżeli zaś wybierzemy drugą opcję nastawić się psychicznie na kilka ciężkich miesięcy.
Nie wolno nam zapomnieć o formalnościach!
Gdy podstawowe kwestie mamy już z głowy czas poszukać odpowiednią ekipę, która podejmie się wyzwania wyremontowania domu. Omówić z nimi szczegóły i plany. Robimy zakupy (minimum dwa miesiące przed planowanym rozpoczęciem prac remontowych) i czekamy na efekty.
Jak słyszę o remoncie domu to mi się słabo robi ;/ tyle co skończyliśmy jeden i mam nadzieje, że dłuuugo nie zdecyduje się na kolejne renowacje. To bardzo czasochłonne i kosztowne przedsięwzięcie. Do tego dobrze, jeśli się znamy na konkretnych działaniach, bo dzisiejsi fachowcy to no.. lepiej nie komentować.