lampy ledowe do paznokci - czy sa szkodliwe

Dobra lampa hybrydowa – co ją wyróżnia? Czy lampy Ledowe do paznokci są szkodliwe?

Manicure hybrydowy od kilku lat króluje na paznokciach większości kobiet. Zwykłe lakiery zostały zastąpione hybrydowymi, by dłonie wyglądały zawsze nienagannie, bez niechlujnych odprysków. Dłonie stanowią wizytówkę zadbanej kobiety, dlatego tak wiele z nas stawia na manicure hybrydowy. Stylizację lakierami, które trzeba utwardzić w lampie, możemy wykonać w salonie lub samodzielnie w domu. Jaką lampę wybrać, by paznokcie trzymały się aż do kolejnej stylizacji? Czy lampy ledowe do paznokci są szkodliwe dla naszego zdrowia?

Czym jest lampa hybrydowa?

Lampa hybrydowa służy do utwardzenia kolorowego lakieru hybrydowego lub żelowego. Dzięki wbudowanym diodom emituje światło LED, które już w 30 sekund potrafi trwale utwardzić nakładane produkty. W starszych modelach lamp, zamiast diod LED występowały żarówki UV. Obecnie zostały one zastąpione lampami LED, gdyż praca ze światłem UV zajmowała więcej czasu.

Dobrej jakości lampa posiada więcej diod, które znacznie skracają czas pracy i pozwalają sprawniej wykonywać manicure lub pedicure. Lampy hybrydowe dostępne są zarówno stacjonarnie, jak i w sklepach internetowych. Wiele drogerii internetowych oferujących produkty do paznokci, posiada również w asortymencie zestawy startowe. Są one dobrym rozwiązaniem dla początkujących stylistek lub osób, które samodzielnie chcą wykonywać stylizacje.

Rodzaje lamp do paznokci

Jaką lampę wybrać, by manicure był odporny na zniszczenia wynikające z codziennego użytkowania? Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów lamp, a wybór odpowiedniej to gwarancja trwałej wykonanej stylizacji. Gdy lampa ma za niską moc, nawet najpiękniej pomalowane paznokcie będą się marszczyć i odchodzić.

Wśród hybrydowych lamp LED wyróżniamy:

  • Lampy 9W, tzw. mostki. Są to najmniejsze lampy hybrydowe, które swoim rozmiarem zachęcają do kupna. Najczęściej od nich zaczyna się przygoda z hybrydami, bo są one najtańszą opcją wśród lamp. Lampy posiadają jednak sporo wad. To przez ten rodzaj lamp mówi się, że lampy LED są szkodliwe. Dlaczego? Winowajcą jest bardzo mała moc lampy, która nie jest w stanie całkowicie utwardzić lakieru. Powoduje to marszczenie lakieru i charakterystyczne bąble na powierzchni paznokci. Ponadto, kształt mostka nie jest w stanie objąć wszystkich paznokci jednocześnie, dlatego utwardzają się one nierównomiernie. Lampy 9W mają tylko jeden tryb pracy. Taka lampa może być wygodna w czasie podróży, kiedy awaryjnie musimy nareperować jakiś uszczerbek w hybrydzie.
  • Lampa 24W. Lampa tego typu wyposażona jest w 15 diod ledowych, których maksymalna moc osiąga 24W. Jest zabudowana, to znaczy, że po włożeniu do niej dłoni wszystkie paznokcie są utwardzane jednocześnie. Zazwyczaj posiada dwa tryby pracy, 30 i 60 sekund. Kolorowe lakiery hybrydowe zostają utwardzone już w 30 sekund, natomiast niektóre odcienie  potrzebują około 1,5 minuty.
  • Lampa 48W. Jest to najskuteczniejsza moc lampy, zarówno do użytku domowego, jak i profesjonalnego. Posiada wyższą cenę niż poprzedniczki, ale czas utwardzania jest znacznie krótszy. Lampy 48 W mają kilka trybów pracy, począwszy od utwardzania 5 sekund, skończywszy na dwóch minutach. Niektóre lakiery utwardzają się już po 10 sekundach. Jest to znaczna oszczędność czasu, szczególnie dla profesjonalnych stylistek paznokci. Stylizacja utwardzona taką lampą powoduje, że lakiery nie odpryskują, nie marszczą się i nie odchodzą.

W asortymencie sklepów znajdują się także lampy UV, czyli lampy starszego typu z żarówkami. Ich cena wynosi kilkanaście złotych. Niestety tego typu urządzenia mają ogromną wadę. Żarówki bardzo często ulegają spaleniu, a dokupienie ich to dodatkowy wydatek.

Czym powinna charakteryzować się dobra lampa hybrydowa?

lampy ledowe do paznokci
Źródło: Pixabay.com

Przede wszystkim, dobra lampa hybrydowa powinna być zabudowana, by emitowane światło docierało do każdego paznokcia. Lustrzany spód lampy dodatkowo odbija światło i pozwala na utwardzenie również spodu paznokcia i tzw. wolnego brzegu. Dobrym rozwiązaniem jest zakup lampy z kilkoma trybami czasowymi.

W zależności od producenta kolorowe lakiery hybrydowe mogą mieć inny czas potrzebny do utwardzenia paznokcia. Lakier czarny i biały z reguły należy umieścić na dłużej w lampie. Z kolei lakiery kolorowe nie potrzebują aż tyle czasu, stąd indywidualny wybór czasu jest świetnym rozwiązaniem. Zatem czy lampy ledowe do paznokci są szkodliwe? Lampy zabudowane, posiadające atest i certyfikat nie pogorszą stanu naszych paznokci.

Czym różni się lampa LED od UV? 

Główna różnica polega na czasie potrzebnym do utwardzenia lakieru. Aby lampa UV utwardziła żel, musi zawierać co najmniej 36W i wymaga to minimum dwóch minut. Dla porównania, taki sam żel może w 90 sekund zostać utwardzony w lampie LED. Lampa ledowa emituje światło widzialne, natomiast lampa UV światło ultrafioletowe. Diody mają znacznie dłuższą żywotność niż świetlówki, więc chociaż kosztują więcej, to są znacznie tańsze w utrzymaniu. Poza tym, lampy hybrydowe LED posiadają znacznie zgrabniejszy i bardziej nowoczesny wygląd od starszych lamp UV.

Czy lampy LED są szkodliwe?

Profesjonalna lampa hybrydowa z atestem oraz prawidłowo wykonana stylizacja nie jest szkodliwa dla zdrowia. Certyfikowany sprzęt może być stosowany również przez amatorki, które dopiero uczą się wykonywać samodzielnie paznokcie hybrydowe. Promieniowanie z lamp hybrydowych nie jest równoznaczne z promieniowaniem lamp używanych w solarium.

Lampy hybrydowe są znacznie słabsze, więc nie powodują uszkodzeń skóry. Wystąpienie jakiegokolwiek uszkodzenia skóry byłoby możliwe, jeżeli hybrydy wykonywalibyśmy codziennie po kilka godzin bez przerwy. Światło emitowane przez urządzenia do utwardzania kolorowych lakierów hybrydowych nie przyczyniają się do powstawania raka skóry. Ponadto, skóra dłoni pochłania czterokrotnie mniej promieniowania niż skóra na karku lub policzkach. Ilość promieniowania emitowanego podczas całej stylizacji jest równa około dwóm minutom na słońcu. Jeżeli zabieg jest wykonywany z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa i higieny, stylizacja nie spowoduje uszczerbku na zdrowiu.

Uczulenie na hybrydę, czy lampy LED są szkodliwe?

Problem ze szkodliwością lamp hybrydowych dotyczy jedynie lamp charakteryzujących się słabą mocą, tj. lamp 9W. W skład kolorowych lakierów hybrydowych wchodzi żywica akrylowa, która nieodpowiednio utwardzona może wywoływać uczulenia. Reakcje alergiczne na ten składnik pojawiają się tylko w przypadku nieprawidłowego utwardzenia produktu przez lampę.

Całkowite i mocne utwardzenie ma miejsce tylko w przypadku lamp zabudowanych, które odpowiednio skupiają światło. Lampy otwarte typu mostek, bez lustrzanego dna, mocno rozpraszają światło, co wpływa negatywnie na utwardzenie produktu. Po wyjęciu paznokci mogą wydawać się one utwardzone, jednak pod wierzchnią warstwą lakier wciąż jest mokry. Jest to przyczyną krążącego mitu, że lakiery hybrydowe są szkodliwe i uczulające. Wybierając mocną lampę ze sprawdzonego źródła, ryzyko wystąpienia uczulenia jest zminimalizowane praktycznie do zera.

Jakie produkty są potrzebne, by wykonać hybrydy?

Jeżeli chcemy samodzielnie wykonać hybrydę w domu, potrzebujemy niezbędnych produktów do jej wykonania. Zestaw do stylizacji paznokci, oprócz dobrej jakości lampy powinien zawierać:

  • Jednorazowy pilnik oraz bloczek polerski. Najlepszym wyborem jest pilniczek o gradacji 100/180. Zadaniem pilnika jest skrócenie paznokcia i nadanie mu pożądanego kształtu. Z kolei blok polerski matuje płytkę paznokcia i przygotowuje ją do kolejnych kroków stylizacji.
  • Cążki do paznokci i radełko. Radełko służy do odsunięcia skórek przy paznokciu, a cążki je wycinają. Jeżeli skórki nie zostaną usunięte, stylizacja nie będzie schludna oraz może być znacznie mniej trwała.
  • Primer. Jest to płyn, którego zadaniem jest odtłuszczenie płytki paznokcia i zwiększenie przyczepności bazy, lakieru hybrydowego lub żelu.
  • Baza pod lakier hybrydowy. Jest to niezbędny krok do wykonania ładnej stylizacji hybrydowej. Baza wyrównuje płytkę paznokcia i ma właściwości pielęgnacyjne. Dodatkowo niektóre dostępne na rynku bazy mogą służyć do delikatnego przedłużenia paznokcia. Profesjonalne firmy posiadają w swoim asortymencie zarówno bazy witaminowe, jak i regenerujące.
  • Top coat, czyli utwardzacz. Jest to ostatni etap manicure hybrydowego, mający na celu utwardzenie i nabłyszczenie całej stylizacji. Zapobiega odpryskiwaniu lakieru i wydłuża trwałość gotowego looku.
  • Waciki bezpyłowe, które nie zostawiają włókien podczas ich używania.
  • Cleaner usuwający lepką warstwę pozostawioną na hybrydzie.

Stylizacja hybrydowa krok po kroku

Manicure z uzyciem lamp LEDowych
Źródło: Pexels.com

Jak samodzielnie wykonać stylizację by była trwała i zdobiła nasze dłonie? 

  1. Najpierw musimy przemyć płytkę cleanerem, odsunąć skórki przy paznokciach i wyciąć je za pomocą sterylnych cążków. Jeżeli robimy to pierwszy raz, musimy szczególnie uważać, by się nie skaleczyć.
  2. Gdy skórki zostaną usunięte, za pomocą bloku polerskiego matujemy płytkę paznokcia. Nie należy tego robić przy pomocy pilnika, ponieważ jego ostrzejsza struktura może zbyt mocno spiłować warstwę paznokcia.
  3. Paznokcie należy spiłować do równej długości pilniczkiem i nadać im jednakowy kształt.
  4. Przy pomocy pędzelka usuwamy nadmiar pyłu wyprodukowanego podczas piłowania.
  5. Na czystą płytkę należy zaaplikować primer wytrawiający płytkę i zwiększający przyczepność bazy.
  6. Po całkowitym odparowaniu cleanera za pomocą pędzelka aplikujemy cienką warstwę bazy i utwardzamy w lampie do hybryd LED.
  7. Na utwardzoną bazę nakładamy cienką warstwę koloru, którą następnie utwardzamy. Czynność powtarzamy dwukrotnie.
  8. Ostatnim krokiem jest pomalowanie paznokci bezbarwnym lakierem utwardzającym, który również należy utwardzić w lampie.
  9. Gotową stylizację przemywamy wacikiem bezpyłowym zamoczonym w cleanerze, który usunie lepką warstwę wierzchnią.

Należy zwrócić szczególną uwagę, by przypadkowo nie zalać wałów okołopaznokciowych bazą, lakierem ani utwardzaczem. Gdy zauważymy, że któryś z tych produktów rozlał się poza płytkę paznokcia, przed utwardzeniem musimy koniecznie wyczyścić zalane miejsce. Niedokładne pomalowanie powoduje dostawanie się powietrza pod utwardzoną warstwę, co wpływa negatywnie na trwałość aplikacji.

Hybryda odpryskuje — przyczyny

Czasami pomimo naszych wielu starań, manicure hybrydowy nie jest tak trwały, jakbyśmy sobie tego życzyły. Główną przyczyną jest nieodpowiednie przygotowanie płytki paznokcia, tj. pominięcie któregoś z pierwszych etapów stylizacji. Nietrwała stylizacja jest spowodowana również zbyt krótkim trzymaniem paznokci w lampie oraz zalaniem skórek. Dla początkujących osób zaleca się, by nie malować paznokci aż pod same skórki.

Aby lakier nie odpryskiwał, należy pamiętać o dokładnym pokryciu wolnego brzegu paznokcia, czyli jego końcówki. Zapobiegnie to dostaniu się powietrza pod hybrydę. Mówi się również, że lampy LED są szkodliwe, bo mogą powodować pojawienie się zielonej bakterii pod paznokciem. Nic bardziej mylnego. Tylko niedokładnie wykonana stylizacja, bez zachowania zasad higieny może przyczynić się do rozwoju bakterii pod płytką paznokcia.

Zestawy startowe do paznokci 

Gdy postanowimy skompletować swój pierwszy zestaw do stylizacji paznokci, możemy nie wiedzieć, jakie produkty najlepiej wybrać. W ofercie wielu sklepów internetowych są gotowe zestawy startowe, które zawierają wszystkie niezbędne produkty do wykonania stylizacji. Ich cena zazwyczaj jest bardzo kusząca, zważywszy na fakt, że zawierają wiele akcesoriów w swoim składzie.

Czy warto kupić taki zestaw?

Wiele zestawów startowych, wyróżniających się niską ceną, posiada lampy o mocy 9W, które jak ustaliliśmy, są lampami LED szkodliwymi. W gotowych zestawach zazwyczaj występują bardzo uniwersalne kolory lakierów, które nie każdemu przypadną do gustu. Kolejnym minusem jest również to, że zestawy zawierają zbędne podczas aplikacji gadżety, takie jak komplet wielu pędzelków o bardzo podobnym kształcie czy kolorowe pyłki, których niekoniecznie musimy być zwolenniczkami. Zanim nabędziemy zestaw do stylizacji, musimy zastanowić się, czy wszystkie akcesoria będą dla nas niezbędne. Lepszym wyjściem może okazać się zakup każdego produktu osobno, na przykład w mniejszej pojemności lub ilości.

Jeden komentarz

  1. Author

    Myślę, że wybierając lampę trzeba się sugerować jej wykorzystaniem. Inną lampę trzeba wybrać do domowych pielęgnacji a zupełnie inną, jeśli będzie ona wykorzystywana w salonie kosmetycznym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.