Artykuł sponsorowany.
Projekt oświetlenia na potrzeby domu jednorodzinnego w większości przypadków ogranicza się do instalacji wewnętrznej. To zrozumiałe, w końcu oświetlenie jest nam niezbędne właśnie w pomieszczeniach mieszkalnych i użytkowych. Nie należy natomiast lekceważyć bezpośredniego otoczenia budynku, gdzie także przyda się co najmniej kilka punktów świetlnych. Obecnie standardem jest stosowanie oświetlenia zewnętrznego LED. Dowiedz się, dlaczego nie warto z niego rezygnować na etapie wykańczania domu czy aranżacji ogrodu.
Niskie koszty
Wiele osób odkłada na później decyzję o zainwestowaniu w oświetlenie zewnętrzne LED, argumentując to z jednej strony chęcią ograniczenia wydatków (co po budowie lub remoncie domu jest w pełni uzasadnione), a z drugiej obawą przed wysokimi kosztami użytkowania oświetlenia.
Warto zatem podkreślić, że nowoczesne oprawy ze źródłem światła LED są energooszczędne, a tym samym bardzo tanie i wydajne w eksploatacji. Zużywają minimalne ilości energii, dlatego rachunki za prąd zużyty przez te oprawy będą symboliczne – a już na pewno w sytuacji, gdy dom jest wyposażony w instalację fotowoltaiczną.
Samo zbudowanie systemu oświetlenia zewnętrznego LED również nie musi być bardzo kosztowne. Co istotne, można się na to zdecydować nawet wtedy, gdy nie posiadamy przygotowanej instalacji elektrycznej (łatwo o tym zapomnieć w ogólnym rozgardiaszu związanym z budową domu).
Obecnie w ofertach czołowych producentów znajdziemy oświetlenie LED z własnym źródłem zasilania – przykładem może być popularny model oprawy solarnej SOLCA LED od Kanlux.
Poprawa estetyki budynku i ogrodu
Koronnym argumentem przemawiającym za zastosowaniem oświetlenia zewnętrznego LED w otoczeniu domu jest właśnie podniesienie walorów estetycznych – zarówno samego budynku, jak i ogrodu oraz znajdującej się w nim roślinności.
Dzięki energooszczędnemu oświetleniu możemy zaakcentować najciekawsze elementy architektoniczne domu, w tym elewację, zdobioną fasadę czy inne detale, z których jesteśmy szczególnie dumni. W tej roli doskonale sprawdzają się naświetlacze LED, których szeroki wybór znajdziesz w ofercie Kanlux.
Jeśli natomiast chodzi o sam ogród i roślinność, to wspomniane naświetlacze są znakomitym wyborem do podkreślenia efektownych koron drzew. Z kolei oprawy stojące mogą posłużyć do zarysowania ścieżek ogrodowych czy pełnić funkcję oświetlenia punktowego, wprowadzającego do ogrodu przyjemny klimat.
Rada
Oświetlenie zewnętrzne LED może stanowić dekorację samą w sobie. Takim efektownym detalem w ogrodzie czy np. na tarasie z pewnością będzie model VIMO od Kanlux, do którego sami dopasujemy żarówki LED.
Walory użytkowe
Oświetlenie zewnętrzne LED pełni bardzo ważną funkcję użytkową, o czym szczególnie szybko przekonają się osoby, które z takiego oświetlenia zrezygnowały. To poważny błąd, który będzie skutkować np. potykaniem się o różne przeszkody w ogrodzie, przypadkowym zadeptywaniem roślin, utrudnionym dojściem do wiaty śmietnikowej po zmroku, czy brakiem możliwości upewnienia się, kto stoi przy furtce po zmroku.
W naszym kraju oświetlenie zewnętrzne jest wręcz niezbędne, ponieważ w okresie jesienno-zimowym, gdy szybko zapada zmrok, trudno byłoby bez niego komfortowo korzystać z ogrodu. Pomyślmy również o tarasie, który wymaga osobnego oświetlenia do przyjmowania na nim gości, urządzania imprez ogrodowych czy po prostu wypoczywania na leżaku w ciepły letni wieczór.
Rada
Oświetlenie zewnętrzne w postaci np. oprawy elewacyjnej umożliwi doświetlenie numeru budynku, co z kolei pozwoli kurierowi, listonoszowi czy zaproszonym gościom bezbłędnie odszukać podany adres. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy dom znajduje się przy nieoświetlonej drodze gruntowej.
Wyższy poziom bezpieczeństwa domowników
Nie zapominajmy o tym, że podstawową funkcją oświetlenia zewnętrznego LED jest zwiększenie bezpieczeństwa osób, które wychodzą do ogrodu po zmroku czy tuż przed świtem. Takich sytuacji w ciągu roku jest mnóstwo: musimy wynieść śmieci, przynieść drewno do kominka, odebrać paczkę od kuriera, sprawdzić skrzynkę na listy, odśnieżyć podjazd itd.
Dlatego oświetlenie zewnętrzne LED powinno zostać zaplanowane wzdłuż ciągów komunikacyjnych (chodnik od furtki do drzwi wejściowych, podjazd do garażu, ścieżka do domku gospodarczego i wiaty śmietnikowej etc.) oraz przy furtce, drzwiach wejściowych, bramie garażowej i drzwiach tarasowych.
Chcąc oszczędzać energię, a jednocześnie zadbać o bezpieczeństwo swoje i pozostałych domowników, warto zdecydować się na oprawy z czujnikami ruchu, które aktywują oświetlenie tylko wtedy, gdy jest ono rzeczywiście potrzebne. Do nowocześnie zaaranżowanych ogrodów idealnie będzie pasować oprawa INVO z oferty Kanlux.
Oświetlenie zewnętrzne LED bez trudu dopasujesz do swoich potrzeb, architektury budynku oraz aranżacji ogrodu. Ułatwia to bardzo szeroki wybór różnego rodzaju opraw, które są dostępne w ofercie firmy Kanlux. Możesz się z nią zapoznać na stronie internetowej https://www.kanlux.com/pl/produkty/15617/oprawy-zewn-trzne.