Robienie dwóch kaw z ekspresu do kawy

Kilka czynności, które wydłużą życie Twojego ekspresu

Artykuł partnera.

Ekspres do kawy to urządzenie, dzięki któremu przygotujesz gorący, aromatyczny napar na doskonałe rozpoczęcie każdego dnia. Aby wydłużyć żywotność urządzenia i sprawić, że będzie Ci ono służyć przez wiele lat, należy jednak regularnie przeprowadzać konserwację poszczególnych podzespołów. Przeczytaj, co możesz zrobić i dlaczego warto stosować płyn do odkamieniania ekspresu oraz inne preparaty czyszczące.

Regularnie czyść wszystkie elementy urządzenia

Pierwszym krokiem, jaki powinieneś wdrożyć, jest mycie wszystkich elementów ekspresu każdego dnia. Możesz robić to wieczorem po wypiciu ostatniej kawy lub rano przed przygotowaniem pierwszej filiżanki napoju.

Jest bardzo ważne, aby w toku czyszczenia usunąć resztki fusów z przeznaczonego na nie segmentu oraz dokładnie przemyć i osuszyć pojemnik na wodę. Zwróć szczególną uwagę na spieniacz oraz przewody, którymi płynie mleko. Nieusuwane pozostałości mleka jełczeją i sprawią, że smak kawy się pogorszy. Ma to ogromne znaczenie latem, kiedy na zewnątrz jest ciepło. Proces jełczenia przebiega wtedy szybciej.

Nowsze ekspresy do kawy mają specjalne programy do czyszczenia wewnętrznego. Wystarczy wtedy wybrać odpowiedni tryb, a maszyna sama pobierze wodę, podgrzeje ją i dokładnie przepłucze poszczególne elementy. Tobie pozostaje wrzucenie do środka tabletek czyszczących. Cały proces zazwyczaj trwa około 20–40 minut.

W sieci można znaleźć sporo rad dotyczących czyszczenia wnętrza ekspresu przy użyciu takich produktów jak sok z cytryny czy ocet. Z pewnością są to rozwiązania bardzo tanie i do pewnego stopnia skuteczne. Niestety nie ma co liczyć na to, że dokładnie usuną one proteiny i tłuszcz znajdujące się w mleku. Ponadto ocet ma silny, nieprzyjemny zapach, który może wniknąć w różne podzespoły ekspresu. Istnieje ryzyko, że w niektórych przypadkach stosowanie takich domowych sposobów uszkodzi urządzenie.

Jeżeli chcesz mieć pewność, że działasz skutecznie, stosuj profesjonalne środki czyszczące.

Dlaczego trzeba stosować odkamieniacz do ekspresu?

W ekspresie z biegiem czasu będzie tworzyć się kamień. Choć na pierwszy rzut oka jest on mało szkodliwy, może doprowadzić nawet do uszkodzenia urządzenia. Dlaczego?

Złogi mineralne odkładają się wewnątrz przewodów. Zwężona średnica rurek sprawia, że płynie przez nie mniej wody, która w dodatku zbiera mikrocząsteczki osadu. W rezultacie kawa robi się wolniej i ma nieprzyjemny posmak.

Ograniczony przepływ wody sprawia też, że z dyszy ekspresu na tacę nieustannie kapią krople wody, a elementu nie da się do końca oczyścić i osuszyć.

To, co najgorsze, dzieje się jednak wewnątrz urządzenia. Kamień pokrywający gałkę coraz grubszą warstwą sprawia, że ekspres pracuje pod większym obciążeniem przy najprostszych czynnościach. Jeżeli nie usuniesz nalotu w porę, może dojść do uszkodzenia modułu grzewczego.

Jak radzić sobie z kamieniem w urządzeniu? Stosuj tabletki do czyszczenia ekspresu. To sprawdzony sposób na usunięcie wytrącających się minerałów i przywrócenie pełnej funkcjonalności ekspresu.

Przed użyciem odkamieniacza sprawdź w instrukcji obsługi, czy producent zaleca wybór konkretnego rozwiązania. Jeżeli nie – stawiaj na sprawdzone marki, jak Urnex, Durgol czy Puly. To gwarancja skutecznego działania przy jednoczesnej ochronie podzespołów.

Kawa z ekspresu

Stosuj filtry do ekspresu

Aby ograniczyć odkładanie się kamienia wewnątrz ekspresu do kawy, należy regularnie wymieniać filtry do wody. Zatrzymują one minerały i sprawiają, że woda jest bardziej miękka oraz przyjazna dla urządzenia.

Dzięki sprawnym filtrom smak kawy się poprawia, a odkamienianie można przeprowadzać rzadziej.

Jeżeli Twój ekspres do kawy oferuje automatyczny program do odkamieniania, nie zapomnij wyjąć filtra, aby nie uległ zapchaniu lub uszkodzeniu. To, jak często trzeba odkamieniać ekspres, zależy głównie od twardości wody. Większość urządzeń wymaga tej konserwacji co 200–300 wypitych kaw, a więc raz na kilka miesięcy.

Gdzie szukać sprawdzonych rozwiązań?

Odkamieniacze, środki czyszczące czy filtry do ekspresu kupisz w większości sieci z artykułami AGD/RTV. Niestety wybór dostępnych marek i produktów zazwyczaj jest niewielki i ogranicza się do najpopularniejszych firm. Co więcej, ceny preparatów bywają naprawdę wysokie.

Jeżeli szukasz miejsca, które oferuje szeroki wybór środków czyszczących do ekspresów, sprawdź sklep Filtrosfera. To gwarancja dużego wyboru, atrakcyjnych cen i profesjonalnej obsługi.

Pamiętaj, że w przypadku awarii wynikającej z zaniedbania czyszczenia ekspresu większość producentów nie uzna Twoich żądań gwarancyjnych. Dlatego odpowiedzialna eksploatacja urządzenia to nie tylko regularne przygotowywanie kawy, ale też mycie poszczególnych elementów i ich odkamienianie. Dzięki temu masz pewność, że robisz wszystko, co trzeba, aby Twój ekspres działał jak najdłużej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.