Projekt domu jednorodzinnego

Kiedy działka stawia dodatkowe wymagania. Jakie projekty domów sprawdzą się na wąskiej działce?

Artykuł partnera.

Kiedy działka stawia dodatkowe wymagania. Jakie projekty domów sprawdzą się na wąskiej działce?

Parcela budowlana o niezbyt szerokich wymiarach może być prawdziwym wyzwaniem dla inwestorów. Taka wymagająca działka może mieć swoje bardzo wymierne zalety. Często jest znacznie tańsza niż przeciętna działka budowlana, co może być kuszące, szczególnie dla inwestorów z ograniczonym budżetem. Jak dobrać najbardziej optymalny projekt domu do konkretnego układu wąskiej działki? Spróbujmy przeanalizować kilka dobrych rozwiązań.

Jaką działkę możemy uznać za wąską?

Kiedy możemy mówić o budowie domu na wąskiej działce? Każdy wąską działkę może definiować w różny sposób. Jedni narzekają, ze 20 m to za mało, inni cieszą się z 14, bo znaleźli parcelę budowlaną w doskonałej lokalizacji. Prawo budowlane definiuje wąską działkę, jako nieruchomość, której szerokość jest mniejsza, lub równa 16 m. Na takich działkach przewidziano możliwość budowy domu na nieco odmiennych warunkach. Projekty domów jednorodzinnych możemy realizować odległości od 3 m do bezpośredniej lokalizacji ściany w granicy działki, dla domów ze ścianami bez okien i drzwi. Każda działka budowlana, na której możemy legalnie postawić dom, ma wydane warunki zabudowy, lub jest objęta Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. To właśnie w tych dokumentach powinniśmy szukać szczegółowy zapisów odnoszących się do naszej działki. W przypadku standardowych działek obowiązują zasady, w myśl których dom można wybudować 4 m od granicy działki dla ściany z oknami i 3 m dla ściany bez okien i drzwi. Aby maksymalnie wykorzystać potencjał działki trzeba dobrać do niej odpowiedni projekt domu. Jak to zrobić, żeby cieszyć się wygodą i komfortem nowej inwestycji?

Dom przy Pastelowej 28

Projekt domu

Projekty domów z poddaszem użytkowym – najbardziej praktyczne na wąską działkę.

Jeżeli chodzi o projekty domów, które najlepiej sprawdzą się na wąskich działkach, to zdecydowanie polecić można projekty domów z poddaszem użytkowym. Budynki z piętrem dają się łatwo adaptować do wymagań działki, komponując się z jej smukłym kształtem. Parter w takim układzie jest przeznaczany na otwartą część dzienną, w której skład wchodzi salon i kuchnia. Przy odpowiedniej organizacji przestrzeni znajdziemy tu również miejsce na dodatkowy pokój, łazienkę, czy pomieszczenie gospodarcze. Na piętrze umieszczonym pod dachem zwykle projektuje się przytulną strefę wypoczynku. W zależności od powierzchni budynku możemy tu spotkać 3-5 pokoi, 2 łazienki, garderobę, czy pralnię. Większe projekty domów dysponują specjalnym apartamentem małżeńskim z prywatną łazienką i garderobą. W poszukiwaniu projektu, który zmieści się na wąskiej działce wybierajmy takie, które mają pełne ściany boczne. Wtedy będziemy mogli zbliżyć budynek maksymalnie do granicy działki. Jeśli interesuje nas dom z garażem, to w grę wchodzą takie projekty domów, których garaż nie powiększa obrysu budynku. Najlepiej jak jest ulokowany od frontu, w podpiwniczeniu, lub wybudowany, jako osobny, wolnostojący budynek. Na wąskiej działce liczy się nie raz każdy centymetr, więc wszystkie zabiegi, które pozwolą ograniczyć wymiary domu są celowe i pożądane. Projekty domów z poddaszem, z racji posiadania dodatkowej kondygnacji, łatwiej pomieszczą wszystkie niezbędne pomieszczenia niezbędne do komfortowego użytkowania domu. Czy znajdziemy jednak idealny projekt, jeśli interesują nas wyłącznie projekty domów parterowych?

Dom przy Migdałowej 4

Projekt domu

Bungalow na wąskiej działce – jakie cechy powinien mieć dobry projekt domu parterowego?

Nieco trudniej znaleźć odpowiedni projekt domu parterowego na wąskie działki, ponieważ cała przestrzeń mieszkalna jest w nich zorganizowana na jednym poziomie.

Dlatego, aby zmieściły się na wąskich działkach, muszą mieć bardziej smukły i wydłużony kształt. Od frontu zazwyczaj projektuje się wejście, a wszystkie pomieszczenia rozciągają się wzdłuż dłuższego boku budynku. Dach z reguły jest w takich domach dwuspadowy, o kalenicy prostopadłej do drogi. Program funkcjonalny w parterowych domach na wąską działkę powinien być przejrzysty i czytelny. Wyraźny podział na część dzienną i nocną pozwoli sprawnie poruszać się po otwartej przestrzeni parteru. Ważne są ciągi komunikacyjne, a więc w tym przypadku korytarz, z którego dotrzemy do każdego zakątku mieszkania. W parterowym domu na wąską działkę również możemy mieć garaż. Podobnie jak w domach z poddaszem należy pamiętać, by nie poszerzał on obrysu budynku i mieścił się w całości w osi domu. Jeśli dysponujemy wąską działką, która dodatkowo posiada znaczny kąt nachylenia, możemy pomyśleć o wyborze projektu domu z całościowym, lub połowicznym podpiwniczeniem. W podziemnej kondygnacji z powodzeniem umieścimy wtedy garaż, wykorzystując naturalny spadek terenu.
Projekty domów parterowych na wąska działkę często przybierają formę nowoczesnej stodoły. W niektórych przypadkach możemy tak posadowić na działce budynek, by wejście było z boku. Takie ulokowanie domu pozwala na budowę na wąskiej działce takich projektów, które z założenia nie są na nią dedykowane.

Dom przy Olchowej 11

Projekt domu

Długa i szczupła działka bywa niekiedy okazją do wybudowania domu w malowniczym miejscu. Wąskie działki nie sprzedają się tak dobrze jak te o regularnych kształtach, dlatego można je nabyć w atrakcyjnych cenach. Warto skorzystać z takiej okazji, tym bardziej, że bez żadnych kłopotów wyszukamy wśród dostępnej oferty optymalnie dobrane projekty domów na wąskie działki. Czy będzie to projekt domu parterowego, czy z poddaszem, z garażem lub bez – to już zależy od indywidualnych preferencji budowniczych nowego domu.

Bogaty wybór gotowych rozwiązań na wąskie działki znajdziecie na GALERIADOMOW.PL w zakładce Projekty domów na wąską działkę https://www.galeriadomow.pl/projekty-domow-na-waska-dzialke

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.