Ścieżka w ogrodzie

Ścieżki w ogrodzie – 8 pomysłów na cudowne aranżacje

Kreatywna i estetyczna ścieżka ogrodowa z paneli to idealne zwieńczenie każdej posesji. Dobrze dopasowana, pomoże wydobyć z otoczenia jeszcze więcej uroku. Umożliwi także swobodne przemieszczanie się między roślinami. Dzięki niej dotrzemy do każdego zakamarka w ogrodzie. Jak zaaranżować ścieżki ogrodowe? Dowiedz się i poznaj 8 cudownych pomysłów!

1. Chodniki lub ścieżki w ogrodzie w formie drabiny

Istnieje wiele sposobów na zaaranżowanie ścieżki ogrodowej z paneli sosnowych, czy jakichkolwiek innych. Niektóre rozwiązania są obecnie bardziej popularne, inne mniej. Ostatnio coraz więcej zainteresowania budzą ścieżki przypominające położoną drabinę. Mogą być zarówno proste, jak i wić się między krzewami. Ten drugi sposób sprawi, że ogród wyda się bardziej tajemniczy, wręcz bajkowy.

Do utworzenia takiej ścieżki możemy użyć wielu różnych materiałów. Dobrą alternatywą dla drewnianych ścieżek ogrodowych będą ścieżki plastikowe. Podstawą jest stworzenie bazy naszej drabiny, czyli ram dróżki. Na tym etapie musimy wytyczyć kierunki i szerokość chodnika. Pamiętajmy o prawidłowych rozmiarach. Prowadząca na taras ścieżka może być szersza niż ta wijąca się między rabatami.

Brzegi drabiny możemy wyłożyć kamieniami, wysadzić niewielkimi krzewami lub położyć wzdłuż nich płyty ogrodowe. To będzie baza naszej drabiny. Szczeble powinny mieć podłużny kształt. Ich gęstość powinna umożliwiać wygodne stąpanie po dróżce. Najlepiej ułożyć je w odległości kroku dorosłego człowieka. Panel sosnowy i kora, kamień czy gruby żwir, to tylko niektóre z dobrze wyglądających połączeń.

2. Leżący most w roli chodnika lub ścieżki

Innym ciekawym pomysłem jest leżący most. Jest to szeroka ścieżka, która wyglądem przypomina most lub morskie molo. Położona jest jednak na trawie lub zaledwie lekko wywyższona ponad powierzchnię gruntu. To świetny pomysł na zejście z tarasu, ścieżka taka będzie stanowić przejście w głąb ogrodu. Dzięki swojej szerokości most sprawdzi się także jako chodnik lub jako ścieżka dookoła posesji.

Tutaj zazwyczaj decydujemy się na dwa główne materiały. Mosty kojarzą się z czymś lekkim, harmonijnym. Nieźle więc sprawdzi się tu ścieżka plastikowa. Sztuczne materiały potrafią dziś do złudzenia przypominać każde tworzywo. Bez problemu wybierzemy więc takie płyty ogrodowe, które wizualnie kojarzyć się będą z mostem.

Ponadczasowym rozwiązaniem są także płyty ogrodowe drewniane. Na ścieżki inspirowane mostami warto wybrać panel sosnowy, a kora wokół wyeksponuje dróżkę. Pamiętać jednak musimy o prawidłowej konserwacji drewna. Takie rozwiązanie sprawdzi się szczególnie w bujnych ogrodach, pełnych drzew i krzewów.

3. Kamienny chodnik w roli ścieżki

Pomysł na ścieżkę w ogrodzie
Źródło: Freepik.com

Kolejnym ponadczasowym rozwiązaniem są ścieżki wyłożone kamieniami. Warto zauważyć, że nie musi to być prawdziwy kamień. Równie dobrze może być to chodnik lub ogrodowa ścieżka plastikowa imitujące kamienną. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Kamień będzie zmieniał swój wygląd w zależności od pogody. Jego chropowata powierzchnia jest natomiast trudniejsza do czyszczenia. Stanowi świetną pożywkę dla porostów i mchu. Jeśli lubimy takie urozmaicenia krajobrazu, jest to zaleta. Jeśli jednak wolimy czystą ścieżkę, ścieżka ogrodowa z plastikowych paneli będzie lepsza. Wystarczy wybrać taki budulec, który wyglądem przypominać będzie kamień.

Są dwa podstawowe sposoby na układanie takich ścieżek. Pierwsza polega na ułożeniu jej z drobnych kamieni. Daje to duże możliwości aranżacji. Przede wszystkim pozwala na układanie różnych, artystycznych wzorów. Ścieżki ogrodowe tego typu wyglądają bardzo dobrze pomiędzy rabatami pełnymi kwiatów. Poszczególne klomby dodatkowo wydzielić może panel sosnowy i kora.

Druga wersja to kamienie o dużej powierzchni. Zazwyczaj dopasowujemy je tak, żeby ściśle przylegały do siebie. Ewentualne przerwy możemy wypełnić sosnową korą. Ścieżka tego typu nie musi mieć równych brzegów. Równie dobrze będzie wyglądała dróżka o nieregularnym kształcie. Taka ścieżka ogrodowa z paneli lub kamieni dobrze wyglądać będzie pomiędzy skalniakami, lub oczkami wodnymi.

4. Chodnik lub ścieżka z czerwonej cegły

Kolejnym doskonałym pomysłem na chodnik lub ścieżkę jest pasmo wyłożone czerwoną cegłą. Na takie ścieżki ogrodowe również znajdziemy kilka sposobów. Oczywiście najprostsze będzie ułożenie jej z prawdziwej cegły. Nie każdy jednak lubi taką fakturę. Takie cegły mogą także łatwo ulegać zniszczeniu. Deszcz i słońce zmieniają ich barwę i kształt. Ma to swój urok i niektórym może się podobać. Świetnie pasuje też do ogrodów dzikich i rustykalnych.

Chodnik lub ścieżka plastikowa imitująca ceglaną

Dla fanów wyglądu cegły, ale nie jej małej trwałości, także są rozwiązania. Są nimi ścieżki plastikowe, które mogą z powodzeniem udawać cegłę. Wykonane z odpowiedniego tworzywa, będą wyglądały identycznie, a będą łatwiejsze w pielęgnacji i utrzymaniu w czystości. Na rynku możemy znaleźć także gotowe chodniki i ścieżki plastikowe ogrodowe imitujące cegłę. Aby dodać dróżce tego typu realizmu, możemy dodatkowo podsypać ją sosnową korą.

5. Chodnik lub ścieżka z paneli sosnowych

Ostatnio niezwykle modne są ogrodowe ścieżki drewniane. Tym razem nie chodzi jednak o rustykalny wygląd, do którego wrócimy za chwilę. W tym przypadku dążymy do estetyki luksusowych kurortów wakacyjnych. Wąskie i grube panele sosnowe ułożone pionowo będą tworzyły prostą, elegancką ścieżkę przez ogród. Jeśli szukamy sposobu, jak przedłużyć taras, ścieżka taka sprawdzi się tu wyjątkowo dobrze.

Do tego typu ścieżki ogrodowej potrzebujemy paneli sosnowych. Muszą być one równo przycięte i gładkie. W tym wypadku wykorzystujemy panele sosnowe bez kory. Układamy je równolegle do siebie. Przestrzenie pomiędzy szczeblami powinny być na tyle małe, by dało się po nich wygodnie chodzić.

Panele sosnowe bez kory są piękne, ale nie każdy lubi drewniane ścieżki ogrodowe. Na szczęście i tutaj możemy drewno zastąpić chodnikiem lub ścieżką plastikową. Wystarczy zainwestować w materiał, który imitował będzie drewno. W ten sposób otrzymamy ścieżkę ogrodową identyczną z tą z paneli sosnowych.

6. Rustykalny chodnik lub ścieżka ogrodowa drewniana

Na tym jednak nie koniec. Ścieżka ogrodowa z paneli w stylu rustykalnym również odnajdzie się w wielu ogrodach. Dobrze sprawdzą się tu przede wszystkim duże plastry z grubego pnia drzewa. Na wypełnienie przestrzeni między nimi mamy także co najmniej kilka sposobów.

Po pierwsze, nieśmiertelnym sposobem jest wysypanie przestrzeni żwirem. Może składać się zarówno z dużych, jak i drobnych kamyków. Obie wersje będą wyglądały równie dobrze. Drugim sposobem jest wykorzystanie sosnowej kory. Wyściółka tego typu jest bardzo trwała i dobrze odprowadza wodę do podłoża. Ostatecznie możemy także pozostawić wokół płatów po prostu trawę.

Tak jak w każdym innym przypadku, również tutaj możemy zastąpić drewno ścieżką plastikową. Płyty ogrodowe wykonane w tworzywa, a udające drewno, również są łatwo dostępne. Chodnik lub plastikowa ścieżka ogrodowa tego typu będzie łatwiejsza w pielęgnacji niż naturalne drewno. Nie trzeba jej dodatkowo konserwować i łatwo się ją czyści.

7. Chodnik lub ścieżka w formie schodów

Ten sposób sprawdzi się szczególnie w ogrodach o nierównej powierzchni. Jeśli chcemy sprowadzić z tarasu ścieżkę, to również dobre rozwiązanie. Chodzi o ułożenie płyt ogrodowych lub paneli sosnowych w taki sposób, by tworzyły schody. Nie musimy układać ich ściśle przy sobie. Przeciwnie, tego typu ogrodowe panele ułożyć możemy w odległości kroku. W ten sposób uzyskamy wygodną i estetyczną ścieżkę. Jeśli nie chcemy pozostawiać pomiędzy ogrodową drewnianą ścieżką trawy, przerwy należy wypełnić. Dobrze sprawdzi się tutaj sosnowa kora, piasek lub żwir. Rrównież drewno możemy zastąpić chodnikiem lub ścieżką plastikową.

8. Ścieżka ogrodowa z paneli świetlnych

Niesamowite wrażenie robią ścieżki ogrodowe wykonane z paneli świetlnych. Jest to plastikowa ścieżka ogrodowa, w której umieszczone zostały światła LED. Światła aktywować się mogą na różne sposoby. Jednym z nich jest czujnik zmierzchu. Taka ścieżka zacznie świecić wraz z zachodem słońca. Innym sposobem jest włączenie świateł zdalnie, przy pomocy włącznika lub pilota.

Fenomenalnie sprawdzają się także ścieżki ogrodowe wykonane z paneli z czujnikiem ruchu. Spacerując po ogrodzie, włączamy światło własnymi krokami. Dodatkową zaletą takich ścieżek jest to, że mogą być zasilane energią słoneczną zgromadzoną w ciągu dnia.

Na wykonanie pięknej ścieżki jest wiele sposobów. Zawsze jednak należy brać pod uwagę warunki terenu oraz styl, w jakim utrzymany jest ogród. Dzięki temu uzyskamy dróżkę wykorzystującą i podkreślającą walory otoczenia.

Jeden komentarz

  1. Author

    Wbrew pozorom aranżacja ścieżki nie jest taka prosta. Powiem Wam, że trzeba mieć pojecie o tym, jakimi roślinami obsadzić taką ścieżkę, żeby za chwilę nie zarosła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.