Kominek w domu

Kominek z płaszczem wodnym – cena, wykonanie, zastosowanie

Kominek to coraz bardziej popularne rozwiązanie w domach jednorodzinnych. Z roku na rok rośnie też liczba osób, które decydują się na zakup kominka z płaszczem wodnym. Czynią tak z oszczędności, gdyż taki kominek może ogrzać cały dom, a nawet podgrzać wodę do mycia. Jaka jest  kominek z płaszczem wodnym cena? I czy warto postawić na to rozwiązanie?

Kiedy warto zdecydować się na kominek z płaszczem wodnym?

Jeśli porównamy kominek z płaszczem wodnym z kominkiem tradycyjnym, to okaże się, że ten pierwszy osiąga o wiele większą sprawność. Osiągnięcie sprawności dochodzącej nawet do 82% jest możliwe dzięki temu, że kominek ten ma specjalną konstrukcję.

Jego najważniejszym elementem jest płaszcz wodny, który otacza niemal całą komorę spalania. Korpus kominka z płaszczem wodnym zbudowany jest z podwójnych ścianek, pomiędzy którymi przepływa woda. Podczas spalania drewna, ciepło paleniska oraz to z gorących spalin jest odbierane przez wodę, która przekazuje je do instalacji centralnego ogrzewania. Na kominek z płaszczem z powodzeniem więc mogą zdecydować się osoby, które chcą obniżyć koszty ogrzewania.

Kominek z płaszczem to dobre rozwiązanie także dla osób, które nie mają dostępu do sieci gazowej, nie chcą ogrzewać domu węglem, a zakup pompy ciepła znajduje się poza ich możliwościami finansowymi. Kominek z płaszczem wodnym można wykorzystać do podgrzewania wody w tradycyjnej instalacji c.o. z grzejnikami, jak też do wodnego ogrzewania podłogowego.

Na rynku dostępne są dzisiaj kominki z płaszczem wodnym o różnych wymiarach. Mogą się też od siebie różnić kształtem, wielkością szyby i materiałem, który został wykorzystany do wykonania ich korpusu. Poszczególne modele mogą różnić się również różną konstrukcją komory spalania. Niektórzy producenci oferują kominki, w których ścianki paleniska dodatkowo wyłożone są płytkami z wermikulitu.

Gdzie można zamontować kominek z płaszczem? Jaka jest kominek z płaszczem wodnym cena?

Prawidłowe działanie instalacji, która składa się z kominka z płaszczem, zależy od kilku elementów. Osoby, które chcą zamontować w swoim domu kominek z płaszczem wodnym muszą spełnić określone przepisami wymagania. Zgodnie z nimi pomieszczenie, w którym zostanie zamontowany kominek z płaszczem wodnym, nie może być mniejsze niż 30 m².

Dodatkowo przepisy określają, że na jeden kilowat nominalnej mocy kominka z płaszczem musi przypadać 4 m³ pomieszczenia. Ponadto wkład musi zostać ustawiony jak najbliżej komina. Długość odcinka łączącego wkład z kominem nie powinna być dłuższa niż 2 m.

Przepisy określają także wymiary przekroju komina. W przypadku komina murowanego z cegły przekrój ten nie może być mniejszy niż 14 x 14 cm. Komin ceramiczny lub stalowy może mieć średnicę 15 cm. Na ogół jednak okazuje się, że średnica komina musi być większe. Na przykład wkłady o mocy 15 kW wymagają komina o średnicy 20 cm. Istotna jest także wysokość komina – decyduje ona o prawidłowym ciągu. Odległość tę mierzy się od miejsca, w którym kominek został podłączony do komina. Powinna ona wynosić przynajmniej 4,5 m. Do spalania drewna potrzebne jest powietrze. Na ogół doprowadza się bezpośrednio do komory spalania kanałem nawiewnym. Średnica kanału powinna wynosić nie mniej niż 16 cm. Do jego wykonania wykorzystuje się rury z blachy, aluminium albo PCV. W domach podpiwniczonych najczęściej doprowadzający powietrze kanał wykonuje się pod stropem piwnicy. W budynkach bez piwnicy rury układa się na gruncie.

Ze względów bezpieczeństwa kominek powinien znajdować się w odległości minimum 80 cm od mebli, telewizora i sprzętu grającego. Należy zabezpieczyć także podłogę w promieniu 50 cm od kominka. Podłogę zabezpiecza się gresem, szkłem, blachą lub innym niepalnym materiałem. Na ścianach i podłodze w bliskim sąsiedztwie kominka nie mogą znajdować się przewody instalacji elektrycznej ani rury od instalacji gazowej. Jest to podyktowane względami bezpieczeństwa. Kominek powinien stać możliwie blisko komina. Można zamontować go przy prostej ścianie, w narożniku czy na środku pomieszczenia. Należy też pamiętać o tym, że kominek z wkładem i obudową będzie ważył nawet 500 kg. Dlatego też miejsce, które zostanie wybrane na kominek, musi mieć dużą nośność.

Jakich prac wymaga kominek z płaszczem wodnym?

Korzystanie z kominka z płaszczem w czasie sezonu grzewczego wymaga sporo pracy. Należy regularnie oczyścić palenisko kominka z płaszczem wodnym z pozostałości, które pozostały po poprzednim paleniu. Do tego producenci wkładów zalecają też opróżnianie popielnika. Jest to najmniej przyjemna część prac związanych z obsługą kominka z płaszczem. Niektóre wkłady wyposażane są obecnie przez producentów w system automatycznego opróżniania popielnika, ale nawet przy tego typu kominku z płaszczem konieczne jest wyniesienie popiołu na zewnątrz.

Inne prace, które należy wykonać to: czyszczenie komory spalania (producenci zalecają, aby komorę spalania czyścić raz na tydzień), czyszczenie szyby (dłużej czyste pozostają szyby kominka z płaszczem, w których producent zastosował kurtynę powietrzną), przygotowanie opału.

Koza czy kominek — co lepiej wybrać?

Wnętrze z kominkiem
Źródło: Pixabay.com

Dostępne obecnie na rynku kominki nie tylko pięknie wyglądają. Wyposażone są też we wkłady z otwieranymi drzwiczkami, mogą więc efektywnie ogrzewać pomieszczenie. Kominek z wkładem czy płaszczem wodnym, aby pięknie wyglądał, wymaga wykonania obudowy. Piec kominek koza nie wymaga wykonywania dodatkowej obudowy. Ta, którą już posiada piec kominek koza jest bezpieczna, wytrzymała, a często także bardzo efektywna.

Wkłady kominkowe wykonuje się ze stali bądź żeliwa. Stalowe wkłady kominkowe wyglądają bardzo nowocześnie. Żeliwne wkłady kominkowe są bardziej masywne, często też są ozdobione ornamentami. Kominek z wkładem czy z płaszczem wodnym to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą, aby urządzenie to były źródłem ciepła dla całego domu.

Piec kominek koza ogrzeje tylko to pomieszczenie, w którym zostanie zainstalowany. Co ważne, wymogi instalacji kozy są zbliżone do tych dla kominka, ale jednak mniej restrykcyjne. Oczywiście kominek koza musi zostać podłączony do przewodu kominowego. Kominek koza jest lżejszy od kominka z wkładem, dlatego sprawdzi się w pomieszczeniach, w których podłoże nie jest bardzo wytrzymałe. Co więcej, kominek z wkładem może ogrzać cały dom, kominek koza najlepiej sprawdzi się do ogrzania tylko pojedynczego pomieszczenia.

Kominek z płaszczem wodnym cena

Koszt wykonania kominka z płaszczem wodnym zależy od wielu elementów. Wkłady kominkowe dostępne są w bardzo różnych cena. Zależy ona od ich mocy, wyposażenia oraz rodzaju. Do tego należy doliczyć koszt montażu kominka, który zależy w dużym stopniu od systemu, w którym kominek będzie pracował. Na rynku dostępne są bowiem wkłady kominkowe zabezpieczone otwartym bądź zamkniętym naczyniem wzbiorczym.

Do kosztów zakupu kominka należy doliczyć także koszty zakupy materiałów, dodatkowego osprzętu oraz robocizny. Znacznie ma także rodzaj materiałów, które zostaną wykorzystane do wykonania obudowy kominka. Warto dodać, że można dzisiaj kupić kompletny zestaw składający się z kominka z płaszczem wodnym i wszystkich podzespołów, które są niezbędne do jego instalacji. Kompletny zestaw oferuje między innymi jeden z czołowych polskich producentów kominków z płaszczem wodnym firma Kratki. Firma Kratki oferuje nie tylko kominki z wkładem, kominki z płaszczem wodnym, ale też kominki, które mogą podgrzewać wodę do mycia.

Czy można palić w kominku z płaszczem wodnym?

Zarówno kominek z płaszczem wodnym, jak i piec kominek koza to w większości przypadków urządzenia przystosowane do spalania drewna. Do spalanie najlepiej nadaje się drewno z drzew liściastych, przykładowo brzozy, jesionu, dębu, buku, grabu czy akacji. Pali się ono równomiernie. Opał powinien być suchy i sezonowany co najmniej 18 miesięcy. Dopiero po takim długim czasie osiąga on wilgotność około 2%, która jest odpowiednia do spalania. Są też wkłady, w których można palić również brykietami. Opał do większości modeli kominków z wkładem oraz pieców kominkowych dokłada się poprzez znajdujące się z przodu drzwiczki. Obecnie możne też kupić piec kominek koza z drzwiczkami z boku.

Kominek z płaszczem wodnym to bardzo nowoczesne urządzenie, które może nie tylko ogrzać dom, ale też przygotować ciepłą wodę do mycia. Zgodnie z obowiązującymi przepisami nie może być jednak jedynym źródłem ciepła. Nie jest to na szczęście problem, gdyż kominek z płaszczem wodnym może współpracować z tradycyjnym kotłem gazowym. Można go też włączyć do instalacji z olejem opałowym czy połączyć z instalacją zasilaną prądem.

Jeden komentarz

  1. Author

    Nawet nie wiedziałam o takim rozwiązaniu! 🙂 ale ciekawa opcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.