Domowy olejek lawendowy jak zrobić

Jak zrobić olejek lawendowy i jakie są jego właściwości?

Lawenda to zioło pochodzące z północnej Afryki i górzystych regionów Morza Śródziemnego. Uprawiana jest głównie do produkcji olejku eterycznego, który pochodzi z destylacji kwiatów niektórych gatunków lawendy. Olej ma zastosowanie kosmetyczne, a także lecznicze.

Ale jak zrobić olejek lawendowy?

Olejek lawendowy to jeden z najbardziej wszechstronnych oraz najpopularniejszych olejków eterycznych stosowanych w aromaterapii. Wydestylowany z rośliny lawendy, olejek ten sprzyja relaksacji. Ma także wszechstronne zastosowanie w leczeniu stanów lękowych, depresji czy bezsenności. Uważa się, że pomaga również przy infekcjach grzybiczych, alergiach, nudnościach, a nawet skurczach menstruacyjnych. Wykazano także korzyści stosowania lawendy w leczeniu ran oraz nadmiernym wypadaniu włosów.

Jak zrobić olejek lawendowy? Olejek lawendowy można kupić w aptece lub zrobić samodzielnie w domu. Wystarczy włożyć świeżo zebrane lub suszone kwiaty lawendy do słoika. Następnie zalać podgrzanym, wybranym przez siebie olejem. Odstawić miksturę na 2 do 6 tygodni, pamiętając o regularnym mieszaniu. Na koniec przefiltrować zawartość przez filtr i możemy cieszyć się olejkiem lawendowym, który sami przygotowaliśmy.

Zastosowanie olejku lawendowego w kosmetyce

lawenda na olejek
Źródło: Pexels.com

Aby zacząć mówić o olejku lawendowym, należy zauważyć, że ma on silne działanie antyseptyczne i antybakteryjne. Z tego względu jest używany do produkcji mydeł, balsamów i żeli pod prysznic. Naturalne produkty zawierające olejek lawendowy są bardzo korzystne dla skóry tłustej. Mają działanie oczyszczające, tonizujące, rewitalizujące i uspokajające. Pomagają również zrównoważyć odcień skóry.

Olejek dodatkowo napina i wygładza skórę twarzy, odmładzając ją. W efekcie można z niego zrobić naturalną maskę na twarz. W małej miseczce wymieszaj kilka kropel olejku, jedną łyżkę glinki kosmetycznej i odrobinę ciepłej, wrzącej wody. Maseczkę diy nałożyć na twarz omijając usta, oczy i linię włosów. Po około 20 minutach spłucz ciepłą wodą. Przy dalszym stosowaniu Twoja skóra stanie się gładsza i jędrniejsza, a zaczerwienienia potrądzikowe znikną.

Wykazano również, że olejek lawendowy jest nieoceniony w pielęgnacji twarzy. Pomaga w leczeniu chorób skóry takich jak trądzik i egzema, a także w łagodzeniu objawów łuszczycy. Warto również stosować na poparzoną skórę. Wystarczy kilka kropli oleju (nierozcieńczonego lub rozcieńczonego niewielką ilością wody). Ukąszenia owadów są traktowane w podobny sposób; olejek skutecznie łagodzi swędzenie i dyskomfort.

Olejek można stosować również do pielęgnacji włosów i skóry głowy. Podobnie jak w przypadku twarzy i ciała odświeża skórę głowy, eliminuje drobnoustroje. Reguluje wydzielanie sebum i poprawia wygląd włosów. Wystarczy nałożyć niewielką ilość olejku u nasady włosów i rozprowadzić na całej długości włosów przed umyciem szamponem. Możemy również wykorzystać właściwości lawendy do leczenia łamliwych paznokci. Przygotuj mieszankę oliwy z oliwek i olejku lawendowego, a następnie delikatnie podgrzej. Mocz w nim dłonie przez 10 minut dwa lub trzy razy w tygodniu, a paznokcie staną się zdrowe i mocne.

Korzyści zdrowotne z zastosowania olejku lawendowego

Bezsenność

Podstawą zdrowego stylu życia zaczyna i kończy sen. Jeśli zauważysz, że w nocy rzucasz się i przewracasz, olejek lawendowy może być twoim zbawicielem. Jedno z badań wykazało, że wąchanie olejku lawendowego wielokrotnie przed snem zwiększa proporcję czasu trwania głębokiego snu. Wdychanie olejku lawendowego dwa razy w tygodniu przez 20 minut odpręża układ nerwowy i poprawia jakość snu u kobiet cierpiących na bezsenność. Pamiętaj, że organizm najlepiej funkcjonuje w nocy. W rezultacie, jeśli cierpisz na bezsenność, nie lekceważ powagi problemu.

Aromaterapia olejkiem lawendowym poprawia jakość snu. Oprócz tradycyjnego zabiegu aromaterapii przy aromatycznym kominku możesz masować swoje ciało naturalnym olejkiem do masażu. Po prostu połącz olej sezamowy i kilka kropli olejku lawendowego, aby wyprodukować własny olejek do masażu (1-2 krople olejku na 10 ml olejku).

Stres

Na tym nie kończą się uspokajające właściwości olejku lawendowego. Naukowcy odkryli, że olejek lawendowy może konkurować z lekami na receptę w leczeniu ogólnych zaburzeń lękowych.
Grupa ochotników otrzymywała leki przeciwlękowe przez sześć tygodni. Druga grupa otrzymywała doustne dawki olejku lawendowego. Pod koniec badania poziomy lęku w obu grupach były prawie równe – zmniejszyły się odpowiednio o 45% i 46%. Natomiast badanie z 2017 roku wykazało, że aromaterapia lawendą może zmniejszyć poziom lęku pacjentów przed operacją.
Domowa aromaterapia olejkiem lawendowym koi nasz system nerwowy, pobudza do głębokiej medytacji. Przywraca siły wewnętrzne, wspomaga leczenie smutku i niepokoju oraz zapewnia wewnętrzny spokój. Podgrzej wodę w kominku do aromaterapii, a następnie dodaj do niej około 10-15 kropli olejku lawendowego. Zrelaksuj się i ciesz się domową sesją aromaterapii.

Podrażniona skóra

Olejek lawendowy ma zdolność nie tylko do ukojenia umysłu, ale także zrelaksowania ciała. Egzema i łuszczyca, dwie nieprzyjemne choroby skóry, zareagowały pozytywnie na przeciwzapalne właściwości olejku lawendowego. Co więcej, antystresowe działanie olejku jest skuteczne w łuszczycy, gdzie napięcie jest często przyczyną nawrotów. Olejek lawendowy może być również stosowany do naturalnego leczenia ukąszeń owadów. Kiedy połączysz go z odrobiną sody oczyszczonej i nałożysz na ukąszenia, od razu poczujesz ulgę.

Infekcje grzybicze

Jakie są podobieństwa i różnice między infekcjami drożdżakami, grzybicą stóp i grzybicą? Wszystkie są odrębnymi formami infekcji grzybiczych wywoływanych przez grzyby. Olejek lawendowy ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, które mogą pomóc w regeneracji. Olejek lawendowy stosowany jest w kosmetykach do leczenia trądziku, tłustej i zanieczyszczonej skóry. Może być stosowany w leczeniu miejscowych stanów zapalnych. Jest skutecznym lekarstwem w leczeniu grzybicy paznokci. W tym celu można go mieszać z olejkiem z drzewa herbacianego i olejkiem tamanu.

Wypadanie włosów

Właściwości olejku lawendowego wykorzystuje się w pielęgnacji włosów, szczególnie w przypadku łupieżu. Uważa się również, że olejek lawendowy pomaga zmniejszyć wypadanie włosów. W naturalny sposób zapobiega przetłuszczaniu się włosów, hamując wydzielanie sebum.

Może być również stosowany w leczeniu podrażnień skóry. Wspomaga wzrost nowych włosów poprzez zwiększenie przepływu krwi do skóry głowy. Olejek lawendowy można stosować bezpośrednio na włosy lub zmieszać z szamponem, lub odżywką. Jeśli masz problem z nadmiernym wypadaniem włosów, przed myciem włosów wmasuj w skórę głowy olejek lawendowy. Dodaj 5-7 kropli olejku lawendowego do 1/2 łyżeczki oleju bazowego (np. oleju sezamowego). Powstałą mieszankę wcieraj w skórę głowy przez około 30-40 minut, a następnie spłucz szamponem.

Jak zrobić olejek lawendowy? — proste DIY

Domowy olejek lawendowy
Źródło: Pexels.com

Kosmetyczne właściwości olejku lawendowego wynikają z jego unikalnego składu. Zawiera on przede wszystkim wiele przeciwutleniaczy, kumarynę czy linalol. Linalol odpowiada za mocny i wyraźny aromat lawendy. Kumaryna ma właściwości przeciwskurczowe i przeciwobrzękowe, a także zdolność rozszerzania naczyń krwionośnych. Olejek eteryczny ma również działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne. Znajduje zastosowanie w pielęgnacji twarzy i włosów.

Naturalne oliwki mają najlepsze właściwości. Dodatkowo jesteśmy pewni, co znajduje się w środku naszej mieszanki. Jest wiele powodów, aby stworzyć olejek do ciała diy. Skład i właściwości takiego olejku są naturalne a efekty zachwycające. Jak zrobić olejek lawendowy w domu? Poniżej przedstawiamy 3 przepisy krok po kroku na zrobienie własnych kosmetyków z kwiatów lawendy.

Tonik z lawendy — domowe DIY

Przepis na tonik jest bardzo prosty. Wystarczy posiadać kwiaty lawendy. Jeśli używamy świeżych kwiatów, potrzebujemy ich ok. 2 szklanki, suszonych natomiast wystarczy jedna szklanka. Kwiaty zalewamy 500 ml gorącej wody i czekamy, aż zrobi się wywar. Po wystudzeniu naparu odcedzamy kwiaty i przelewamy do pojemniczka lub słoiczka.

Jeśli chcemy, aby nasz tonik był dłużej trwały, możemy dodać do niego łyżeczkę octu jabłkowego. Warto trzymać go w lodówce. Tak zrobiony tonik możemy umywać dwa razy dziennie na oczyszczoną skórę twarzy. Po tygodniu regularnego stosowania z pewnością zobaczymy pierwsze efekty jego przeciwutleniającej mocy.

DIY olejek do masażu, kąpieli, pielęgnacji i relaksacji

Domowym sposobem nie uda nam się zrobić typowego olejku eterycznego. Możemy jednak stworzyć podobny olejek z zachowaniem wielu właściwości aromaterapeutycznych co olejek eteryczny.  Jak zrobić olejek lawendowy?

Podobnie jak w przypadku toniku z lawendy potrzebujemy dwa razy więcej świeżych kwiatów lawendy niż suszonych. Do słoika wkładamy suszone lub świeże kwiaty lawendy i zalewamy podgrzanym wcześniej olejem migdałowym, lub kokosowym. Zakręcamy szczelnie słoik i odstawiamy na dobry miesiąc. W tym czasie dzieje się magia. Olej nośnikowy wchłania wszystkie właściwości z kwiatów lawendy. Po miesiącu możemy odcedzić kwiaty i przelać powstały olej do ciemnej butelki. Tak stworzony olejek do ciała DIY możemy stosować do masażu relaksacyjnego czy pielęgnacji naszej skóry. Sprawdzi się także świetnie w kąpieli.

Olejek do ciała — diy na zimno!

3 przepis dotyczy tylko suszonych kwiatów. Jeśli dysponujemy wyłącznie suszonymi kwiatami lawendy, infuzja olejku na zimno to idealnie rozwiązanie na stworzenie domowego olejku do ciała diy. Napełnij słoik do połowy dobrze wysuszonymi kwiatami lawendy. Wlej tyle oleju bazowego na lawendę, aby dokładnie pokryła zioła. Zamknij słoik i pozostaw go w nasłonecznionym miejscu do 6 tygodni.
Następnie odcedź olej przez gazę. Możesz dodać witaminę E do oleju, aby wydłużyć jego trwałość. Olejek lawendowy jest gotowy! Powinien być przechowywany w ciemnej butelce.

W skrócie o zaletach naturalnej oliwki lawendowej

  • Olejek lawendowy to jeden z najpopularniejszych olejków eterycznych stosowanych w aromaterapii.
  • Wykazano, że olejek lawendowy jest nieoceniony w leczeniu chorób skóry, takich jak trądzik i egzema.
  • Olejek można stosować również do pielęgnacji twarzy i włosów oraz skóry głowy.
  • Wdychanie olejku lawendowego dwa razy w tygodniu przez 20 minut rozluźnia układ nerwowy i poprawia jakość snu.
  • Stworzenie olejku do ciała DIY pozwala na odprężający masaż naszej skóry, a także doskonale nadaje się do kąpieli.

Jeden komentarz

  1. Author

    Mmmm 🙂 uwielbiam zapach lawendy! Kąpiel z takim olejkiem to relaks dla ciała i ducha! Sama robię olejki lawendowe i powiem Wam, że są zachwycające 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.