naprawione duże okna w mieszkaniu

Jak naprawić stolarkę okienną i relatywnie obniżyć koszty ogrzewania?

Ucieczki ciepła niestety zdarzają się nader często. Wystarczy tylko mała nieszczelność w oknach, by rachunki w znaczący sposób wzrosły. Jednocześnie trzeba pamiętać, że nie tylko stare okna często są nieszczelne, lecz wbrew pozorom także te nowe. I tutaj pojawia się pytanie, jak uszczelnić okno, by obniżyć koszty ogrzewania.

Jak uszczelnić okna?

Uszczelniania okna zasadniczo nie jest wcale bardzo trudne. Ale nim przejdziemy do sposobów, jak tego dokonać, pamiętajcie, że według ekspertów, właśnie przez nieszczelną stolarkę okienną ucieka aż 30% ciepła. Pomyślcie tylko, że to sprawia, że Wasze rachunki naprawdę mogą być wysokie. Jak się przekonać, czy okno jest nieszczelne? Cóż, nie jest to w żadnym wypadku trudne. Jeżeli z bliskiej odległości czujecie lekki chłodek, to już oznacza, że Wasza stolarka jest nieszczelna, a jeżeli ten chłodek jest naprawdę intensywny, oznacza to, że jest bardzo nieszczelna. Czasami dochodzi do tego na skutek błędnego montażu, ale czasami po prostu dochodzi do zużycia materiału. Najłatwiej jeżeli okno jest nieszczelne z powodu rozregulowania pozycji okuć. Wtedy wystarczy tylko okucia wyregulować, co rzecz jasna można wykonać samodzielnie i po problemie.

Uszczelnianie okien uszczelkami – co warto wiedzieć?

Uszczelnianie okien uszczelkami niewątpliwie jest szybkie, łatwe i przyjemne. Zajmie naprawdę chwilę, a Wy rzeczywiście będziecie się mogli pozbyć dzięki nim ucieczek ciepła. Jeżeli szukacie dobrych i tanich uszczelek, to polecamy Wam te z pianki poliuretanowej. I tutaj przyda się Wam dobry klej epoksydowy. Oczywiście przed przyklejeniem uszczelek trzeba pamiętać, aby ościeżnicę dokładnie oczyścić z tłuszczu, brudu czy pyłków. Nie zapomnijcie jeszcze zdjąć taśmy zabezpieczającej. Przypominamy również, że konieczne jest dobranie właściwego rozmiaru uszczelek. W tym przypadku nie ma jednego uniwersalnego rozmiaru. Warto sprawdzić, jakiego rozmiaru uszczelek potrzebujecie i ta informacja znajduje się np. na karcie gwarancyjnej produktu.

Co z zawiasami?

Czasami małe rzeczy mają duże znaczenie i tak bywa w przypadku zawiasów. Wiadomo, że zawiasy także się zużywają, a często ich małe uszkodzenie rzeczywiście w realny sposób wpływa na nieszczelność okien. I tutaj musicie wiedzieć, że wcale nie trzeba wymieniać całych zawiasów, lecz wystarczy tylko je skleić. Do tego celu sprawdzi się klej epoksydowy do łączenia metalu. Zapewnia on mocny chwyt i jest bardzo trwały. Wykazuje też odporność na różnicę temperatur czy nawet wilgoć.

Taśma uszczelniająca – postaw na profesjonalną metodę

Doskonale sprawdzi się także taśma uszczelniająca, przy czym trzeba pamiętać, że jej technika montażu nie należy do najłatwiejszych. Wymaga precyzji i dużego zaangażowania. Po wewnętrznej stronie zawsze należy stosować taśmy paroszczelne, które tworzą swoistą barierę przed wnikaniem pary wodnej. Z kolei na zewnątrz należy stosować taśmy paroprzepuszczalne, ewentualnie taśmy poliuretanowe. Zapewniają one właściwą cyrkulację powietrza. Jeżeli zastanawiacie się, jak przeprowadzić uszczelnienie taśmą, to na początek pamiętajcie, aby usunąć stare taśmy, następnie należy dokładnie umyć skrzydła i ościeżnice okienne. Powinny być one odtłuszczone, pozbawione kurzu, czy nawet pyłków. Sprawdźcie też czy wyczyściliście załamania, bo także tam znajduje się brud. Jeżeli okna nie będą czyste, to niestety taśma nie będzie dobrze przylegać do powierzchni. Po nałożeniu taśmy mogą pojawić się drobne ubytki, ale i tego problemu można się pozbyć stosując piankę poliuretanową. Jeżeli nałożycie zbyt dużą ilość pianki, to możecie zwyczajnie usunąć ją nożykiem.

Uszczelnianie okien pianką

Możecie wybrać piankę uszczelniającą. Jest ona niezwykle odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz zapobiega powstawaniu pleśni. Pamiętajcie też, że zwiększa ona swoją objętość nawet 3-krotnie, dlatego należy zachować umiar przy jej nakładaniu. Ale jej zaletą jest fakt, że dociera w naprawdę trudno dostępne miejsca. Po jej nałożeniu należy ją osłonić tynkiem czy też taśmą. W ten sposób przygotujecie dodatkową warstwę ochronną, która będzie chronić przed wilgocią i promieniowaniem UV.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.